Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obroty firm faktoringowych nie zmniejszą się

0
Podziel się:

Wzrost obrotów firm faktoringowych w tym roku utrzyma się co najmniej na poziomie odnotowanym w 2003 roku, kiedy wyniósł 17,7 proc. - szacuje Andrzej Żbikowski, przewodniczący Konferencji Instytucji Faktoringowych.

Wzrost obrotów firm faktoringowych w tym roku utrzyma się co najmniej na poziomie odnotowanym w 2003 roku, kiedy wyniósł 17,7 proc. - szacuje Andrzej Żbikowski, przewodniczący Konferencji Instytucji Faktoringowych (KIF).

"Myślę, że wzrost obrotów w tym roku będzie co najmniej taki, jak w roku ubiegłym" - powiedział dziennikarzom w poniedziałek Żbikowski.

Konferencja Instytucji Faktoringowych poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej, że obroty firm faktoringowych ogółem w 2003 roku wynosiły 12,157 mld zł, o 17,7 proc. więcej niż w 2002 roku.

KIF podała także, że obroty ośmiu firm zrzeszonych w Konferencji wyniosły w 2003 roku 11,607 mld zł, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 19,5 proc.

"Obroty w branży faktoringowej wynoszą około 1,5 procent PKB Polski, niemal ośmiokrotnie mniej niż w krajach Europy zachodniej. Potencjał rozwoju rynku usług faktoringowych w Polsce jest więc nadal ogromny" - powiedział Żbikowski.

Największy udział w rynku usług faktoringowych pod względem obrotów posiada firma Pekao Faktoring, która kontroluje 34,5 proc. rynku. Jej obroty w 2003 roku wynosiły 4,2 mld zł. Drugą pozycję na rynku zajmuje Raiffeisen Faktoring z 25,9 proc. udziałem, trzecią zaś ex aequo Forin oraz Handlowy-Heller. Firmy te mają po 11,1 proc. udziału w rynku.

Faktoring to rodzaj działalności finansowej polegającej na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług. Firmy świadczące usługi faktoringowe dostarczają przedsiębiorcom środki finansowe pod nieuregulowane faktury, odnoszące się zarówno do sprzedaży krajowej, jak i eksportowej.

KIF podała, że z usług faktoringowych korzystają przede wszystkim firmy z branży komputerowej, meblowej, farmaceutycznej, tekstylnej i spożywczej.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)