Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Odpowiedź na pozew – czym jest i jak ją przygotować?

0
Podziel się:

Odpowiedź na pozew jest często jedynym środkiem, który pozwala pozwanemu się obronić. Zwykle taki dokument trzeba będzie napisać, gdy otrzymaliśmy pozew z sądu. Z praktyki wynika, że zwykle dotyczy spraw cywilnych.

Odpowiedź na pozew to pismo procesowe, musi więc spełniać wymogi formalne
Odpowiedź na pozew to pismo procesowe, musi więc spełniać wymogi formalne (Paweł Kozioł/Reporter)

Czym jest odpowiedź na pozew?

Pozew, który otrzymujemy z sądu, jest niezbyt miłą niespodzianką. Oznacza, że może nas czekać proces sądowy. Pierwszym elementem, który pozwala się obronić, jest odpowiedź na pozew. Trzeba wiedzieć, że nie można jej napisać w sposób dowolny. Sposób, w jaki należy napisać odpowiedź na pozew, określa kodeks postępowania cywilnego.

Odpowiedź na pozew jest pismem procesowym, które przyspiesza rozprawę, a także daje* prawo obrony stronie pozwanej*. Termin, w którym można złożyć pozew, jest określony przez sąd. Nie może być jednak krótszy niż 14 dni.

Po co odpowiedź na pozew?

Odpowiedź na pozew przygotowujemy, by odnieść się w sposób merytoryczny do argumentacji złożonej przez powoda. Odpowiedź na pozew ma też pomóc sądowi rozstrzygnąć sprawę w najlepszy sposób. Wszystko dlatego, że zgodnie z prawem cywilnym, jeśli jesteśmy bierni, to spór może być rozstrzygnięty na naszą niekorzyść. Jeśli umiejętnie obalimy argumenty pozywającego, to najprawdopodobniej uda się sprawę załatwić, zanim dojdzie do procesu.

Bierność w odpowiedzi na pozew

W przypadku, gdy strona nie jest w stanie przedstawić dowodów na to, by potwierdzić argumenty, to sąd nie będzie rozwiązywał sprawy z urzędu. Jeśli strona nie odniesie się do twierdzeń strony przeciwnej, to popełnia się poważny błąd.

Tworząc odpowiedź na pozew, można zastosować jedną z dwóch taktyk:

  • uznać powództwo, gdy pozwany decyduje się uznać roszczenia i w pełni zgadza się z wersją wydarzeń powoda;
  • zakwestionować powództwo w całości lub w części, gdy pozwany nie zgadza się z wersją przedstawioną przez powoda. Wtedy należy przedstawić swoją wersję, wskazać na nieprawidłowości i przedstawić odpowiednie dowody.

Odpowiedź na pozew musi spełniać wymogi formalne przynależne pismom procesowym. Trzeba oznaczyć sąd, do którego kieruje się pismo, przedstawić stan faktyczny, ustosunkować się do twierdzeń powoda i wskazać dowody, odwołać się do zarzutów powoda i przedstawić własne stanowisko. Koniecznie trzeba też zgłosić żądania związane z przebiegiem rozprawy. Chodzi tu np. o oddalenie powództwa albo wezwanie świadków lub biegłych. Odpowiedź na pozew powinna też zawierać odpowiednie załączniki jako potwierdzenia naszej wersji.

Jeśli nie wymienimy jakiejś informacji, która może mieć wpływ na rozwój spraw, to nie będzie można jej zgłosić później.

Gdzie złożyć odpowiedź na pozew?

Odpowiedź na pozew składana jest do sądu, który prowadzi sprawę i który skierował do nas pozew. Musi być też złożony w takiej samej formie, w jakiej go otrzymaliśmy. W większości przypadków będzie to pismo sporządzone tak jak wszelka dokumentacji dotycząca postępowania uproszczonego.

Odpowiedź na pozew nie wymaga uiszczenia opłaty sądowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)