Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odsetki od wkładów udziałowca a koszt firmy

0
Podziel się:

Zapłata odsetek nie będzie stanowić kosztu podatkowego, jeśli kapitał wpłacił jeden z akcjonariuszy.

Odsetki od wkładów udziałowca a koszt firmy
(VikaValter/iStockphoto)

Przy pożyczce na zakup lub budowę środka trwałego odsetki zwykle zaliczane są w koszty uzyskania przychodu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma uzyskała pieniądze na rozwój od swojego udziałowca. Mówi o tym art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko takie potwierdził wyrokiem z 9 listopada 2010 Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt: I SA/Wr 1191/10).

Podatnik stanął na stanowisku, że odsetki od pożyczki zaciągniętej na wytworzenie środka trwałego - zarówno naliczone, jak i naliczone i zapłacone do dnia przyjęcia środka
trwałego do używania - zwiększają jego wartość początkową, od której dokonywane odpisy amortyzacyjne uznaje się za koszt podatkowy.

Wskazał też, że brak jest w art. 16 ustawy o CIT przepisu, który wyłączałby z kosztów odpisy amortyzacyjne w części dotyczącej odsetek od pożyczki od udziałowca, a jednocześnie ustawodawca nakłada na podatników obowiązek zwiększania wartości początkowej środków trwałych o naliczone odsetki od pożyczki, to - zdaniem podatnika - cała kwota odpisów amortyzacyjnych będzie stanowiła koszt podatkowy.

Zdaniem podatnika, przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT nie będą miały w tej kwestii zastosowania. Minister Finansów nie zgodził się z tą interpretacją. Finalnie spór rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podtrzymując rozstrzygnięcie organu podatkowego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t86841.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wycieczka;dla;klienta;to;koszt;podatkowy,69,0,737093.html) Wycieczka dla klienta to koszt podatkowy W akcji promocyjnej, w której za odpowiednio duże zakupy firma przyznaje atrakcyjne wyjazdy, przychód można zmniejszyć zarówno o koszt wycieczki, jak i o wydatki na przygotowanie promocji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wydatki;na;realizacje;duzej;inwestycji;-;kiedy;staja;sie;kosztem,170,0,713898.html) Wydatki na realizację dużej inwestycji - kiedy stają się kosztem? Odsetki od kredytu lub reklama mogą zmniejszyć dochód od razu - twierdzi fiskus. Eksperci mają wątpliwości.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)