Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oszukańcze firmy wyłudzają pieniądze od przedsiębiorców

0
Podziel się:

Oszukańcze firmy, m.in. z Czech, wyłudzają od przedsiębiorców opłaty za dokonanie wpisu do fikcyjnych rejestrów.

Oszukańcze firmy wyłudzają pieniądze od przedsiębiorców
(Palko72/Dreamstime.com)

Oszukańcze firmy, m.in. z Czech, wyłudzają od przedsiębiorców opłaty za dokonanie wpisu do fikcyjnych rejestrów - ostrzega Urząd Miasta w Nowym Sączu. Oszuści wykorzystują dane przedsiębiorców dostępne m.in. na stronach internetowych GUS.

Główny Urząd Statystyczny odżegnuje się od tego typu działalności. _ - Rejestr REGON jest jawny zgodnie z ustawą. Każdy może również zwrócić się do GUS o zakup bazy danych adresowych. Te dane są w legalnym obiegu handlowym _ - powiedziała pracownica biura prasowego GUS i dodała, że urząd nie będzie składał w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury.

Proceder polega na rozsyłaniu listów pocztą tradycyjną bądź elektroniczną, które trafiają do przedsiębiorców w całej Polsce. Firmy wyłudzające pieniądze żądają opłaty za wpis do wymyślonych przez nie rejestrów, wykorzystując przy tym fakt zmiany od 1 lipca zasady rejestracji działalności gospodarczej, polegającej na utworzeniu przez Ministerstwo Gospodarki elektronicznego rejestru osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zwany Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej.

Przedsiębiorcy otrzymują pisma w dniu lub krótko po zarejestrowaniu się do CEIDG. Oszukańcze firmy posługują się danymi przedsiębiorców udostępnionymi bezpłatnie na stronach www.ceidg.gov.pl oraz www.stat.gov.pl. Firmy te występowały również do GUS o zakup danych przedsiębiorców.

Jedna z firm wyłudzających pieniądze posługująca się nazwą _ Rejestr Polskich Firm i Działalności Gospodarczych _ znajduje się w Czeskim Brnie. Firma ta wysyła do polskich przedsiębiorców pisma z blankietami do wpłaty kwoty 196 zł. W ten sposób zostało oszukanych m.in. wielu nowosądeckich przedsiębiorców.

Jak powiedział dyrektor wydziału ds. przedsiębiorczości Urzędu Miasta w Nowym Sączu, Magdalena Januszek-Gródek w rozsyłanych pismach czeska firma w sposób lakoniczny informuje, że jej celem jest ewidencja nowo założonych firm i działalności gospodarczych w Polsce i ujawnienie danych dotyczących tych firm. - _ Użyte w piśmie sformułowania wywołują skojarzenia z wprowadzonym od 1 lipca nowym systemem rejestracji działalności gospodarczej _ - dodała.

Druga firma wyłudzająca pieniądze od przedsiębiorców mieszcząca się w Warszawie, wymyśliła fikcyjny Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców. Firma ta powołując się na przepisy ustawy o statystyce publicznej próbuje wyłudzić od przedsiębiorców opłatę 115 zł za dokonanie wpisu do swojego rejestru. _ Powoływanie się przez tę firmę w swoich pismach na zapisy ustawy o statystyce publicznej i prowadzony bezpłatnie przez GUS rejestr REGON, jest bezpodstawne _ - informuje GUS.

Czytaj więcej o ułatwieniach i kłopotach firm
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/pawlak;wprowadzi;ulatwienia;dla;firm;zniknie;regon,172,0,699308.html) Pawlak wprowadzi ułatwienia dla firm. Zniknie REGON Wniosek o rejestrację przedsiębiorstwa będzie mógł być złożony elektronicznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/ustawa;deregulacyjna;przyniesie;miliardowe;oszczednosci,140,0,895116.html) Dzięki tej ustawie zaoszczędzimy miliardy O co najmniej 3 mld zł zmniejszą się wydatki obywateli i firm, dzięki przyjętej przez Sejm ustawie o redukcji obowiązków informacyjnych.
firma
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)