Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poczęstunek biznesowy. Korzystne rozwiązanie dla firm

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotycząca wydatków na gastronomię i poczęstunek podczas spotkań biznesowych.

Poczęstunek biznesowy. Korzystne rozwiązanie dla firm
(Matthew.H/CC/Flickr)

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Powyższe regulacje stały się przedmiotem licznych rozstrzygnięć organów skarbowych oraz sądów administracyjnych, które w różny sposób definiowały pojęcie _ reprezentacji _.

W związku z powyższym w dniu 25 listopada 2013 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną (DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521), w której odniósł się do uznawania za koszty uzyskania przychodu wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów podawanych podczas spotkań z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami. Jak wynika z interpretacji nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów ponoszone przez podatników wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. kawa, herbata, woda mineralna, soki), a także posiłki (np. obiady, lunche), niezależnie od miejsca ich podawania (w siedzibie podatnika, czy też poza nią), podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.

Ponadto, powołując się na wyrok NSA z dnia 17 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 702/11)
, Minister Finansów wskazał, że za wyłączone z kosztów uzyskania przychodów trzeba uznać te wydatki, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami takich spotkań.

Rozwiązanie przedstawione przez Ministerstwo Finansów jest poprawne, logiczne i korzystne z punktu widzenia podatników. Należy jeszcze mieć nadzieję, że zostanie ono uwzględnione w orzecznictwie sądowo-administracyjnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Refakturowanie. Czym jest i jak je rozliczyć podatkowo? Sprzedawca w imieniu swojego klienta dokonuje zakupu, który później sprzedaje klientowi wraz z własną usługą, wystawiając tzw. refakturę.
Nowa ustawa o VAT utrudni w firmach zarządzanie cash flow Jedną z głównych konsekwencji nowej ustawy o VAT będzie negatywny wpływ na przepływy finansowe w przedsiębiorstwach.
Jak obniżyć podatek przy zakupie firmowego auta? Nowy przedsiębiorca ma większe możliwości wyboru korzystnej dla siebie metody amortyzacji niż przedsiębiorca prowadzący firmę dłużej niż dwa lata.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)