Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatek od bogatych przesądzony. Głosowanie w Sejmie to tylko formalność

204
Podziel się:

4-procentowy podatek od najlepiej zarabiających to pewnik. Pomysł popiera nawet PO, dlatego przegłosowanie w Sejmie będzie formalnością. Pieniądze mają trafić na rzecz niepełnosprawnych.

Danina solidarnościowa zostanie przegłosowana bez przeszkód
Danina solidarnościowa zostanie przegłosowana bez przeszkód (WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News)

We wtorek w Sejmie ma się odbyć drugie czytanie rządowego projektu ustawy wprowadzającej tzw. daninę solidarnościową na rzecz osób niepełnosprawnych. Jak informuje „Puls Biznesu”, posłowie PiS nie zamierzają wnosić żadnych istotnych poprawek merytorycznych, bo mają wytyczne pełnego poparcia wersji rządowej.

Platforma Obywatelska nie zgadza się jedynie na tworzenie nowego funduszu, bo uważa, że wszelka pomoc dla niepełnosprawnych powinna iść przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

PO popiera jednak wprowadzenie podatku od najbogatszych. Co oznacza, że w Sejmie nie ma ani siły, ani woli na zablokowanie nowej daniny.

Podatek od najbogatszych, czyli 4 proc. od nadwyżki zarobków powyżej 1 mln zł rocznie, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas protestu niepełnosprawnych w Sejmie. Po tym resort pracy opracował projekt ustawy, który przyjęła Rada Ministrów. Nowy podatek ma objąć około 21 tys. osób.

Jak informuje „PB”, przedstawiciele środowisk biznesowych alarmowali, że danina solidarnościowa uderzy hamująco w polską gospodarkę, może doprowadzić do rozwoju szarej strefy i ucieczki inwestorów do krajów o niższym opodatkowaniu.

Rząd zamierza wprowadzić podatek od 1 stycznia 2019 r.

- Żadnych istotnych zmian w projekcie nie przewidujemy. Posłowie PiS są za poparciem propozycji rządowych – mówi „PB” Anita Czerwińska, posłanka PiS i sprawozdawczyni projektu przyjętego przez komisję finansów publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ekspert o daninie solidarnościowej - "To nie jest głupi pomysł"

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(204)
Karolina O.
6 lat temu
Złodzieje!!! znaleźli sobie sposób na Robin Hooda!! Zabrać ciężko pracującym i dać nierobom!!! To psuje Wolny Rynek!!!
Karolina
6 lat temu
A kiedy podatki od grup wyznaniowych itp organizacji, a zwłaszcza najbogatszego kościoła katolickiego?
Tom
6 lat temu
Kiedy podatki od diet i innych poselskich dochodów ???
Prof Roint
6 lat temu
Obciążenia z tytułu podatku dochodowego są u nas jednymi z najniższych w Europie. To oznacza, że opłaty na rzecz fiskusa osób ubogich – w porównaniu z lepiej sytuowanymi – są bardzo wysokie na tle innych europejskich krajów, dlatego ten dodatkowy tylko 4%podatek to śmiech na sali - Szwecja ma 50% od najbogatszych, pozostałe zachodnie kraje 40%, a my? 20%, podczas gdy Kowalski 30%. Polska to raj dla bogatych, a piekło dla ubogich.
etatowy praco...
6 lat temu
A czy też będą płacić go rolnicy bo to jest druga kasta w RP,
...
Następna strona