Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Podatek od kupna samochodu. Podstawowe informacje dla kupującego

5
Podziel się:

Podatek od kupna samochodu to zwyczajowa nazwa podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Trzeba go zapłacić w sytuacji, gdy kupujemy samochód.

Podatek od kupna samochodu (PCC) należy uregulować w urzędzie skarbowym
Podatek od kupna samochodu (PCC) należy uregulować w urzędzie skarbowym (Materiały prasowe, Nokian)

Samochód dla niektórych jest narzędziem pracy, które pozwala dojechać do klientów, dla innych do przemieszczania się z rodziną, np. do wyjazdu na zakupy, czy na wakacje. Niezależnie jednak od tego, jak traktujemy samochód, kupując go, trzeba będzie oprócz zapłaty za sam pojazd, uregulować też podatek od kupna samochodu.

Podatek od kupna samochodu – podstawy

Podatek od kupna samochodu jest jednym z określeń na podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC. Jest to zobowiązanie podatkowe, które musi spełnić każda osoba, która kupiła samochód, zwykle z "drugiej ręki". Wysokość tego podatku to 2 proc. jego wartości.

W sytuacji, gdy samochód kupujemy od kogoś, kto nie rozlicza VAT-u (np. od osoby prywatnej), to trzeba będzie taki podatek zapłacić. Jeśli więc wartość samochodu to 20 tysięcy złotych, podatek wyniesie 400 zł. Nie można zaniżyć wartości pojazdu, nie można jej też zaniżyć. Urzędnicy skarbowi sprawdzając wartość samochodu do rozliczenia podatku, porównują ją ze specjalną tabelą. Jeśli wartość samochodu jest niższa, bo np. samochód jest uszkodzony, może to zostać przyjęte przez urzędników. Wystarczy wtedy dołączyć kosztorys naprawy.

Czy podatek od kupna samochodu jest obowiązkowy?

Podatek od kupna samochodu (PCC) jest obowiązkowy zawsze, gdy kupujemy auto na podstawie umowy, a nie faktury. Takiego podatku nie trzeba będzie płacić, gdy wartość samochodu jest niższa niż 1000 zł albo gdy samochód kupuje osoba niepełnosprawna, która będzie go wykorzystywać do swoich celów.

Ponadto podatek taki nie będzie musiał być opłacany, jeśli samochód kupujemy bezpośrednio od klienta z zagranicy. Mówiąc wprost, dokonując transakcji związanej z zakupem samochodu od zagranicznego kontrahenta, nie trzeba będzie płacić podatku PCC.

Brak płatności PCC

Braku zapłaty PCC to wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe. Konsekwencje zależą głównie od tego, kto pierwszy zauważyć, że podatek nie został opłacony. Jeśli podatnik jako pierwszy się zorientował, to powinien niezwłocznie złożyć tzw. "czynny żal", czyli oświadczenie, w którym przyznajemy się do błędu i bezzwłocznie uregulować zaległą płatność.

Jeśli urzędnicy zauważą, że płatność nie została uregulowana, to podatnik może być ukarany jako winny popełnienia wykroczenia skarbowego, a w skrajnych przypadkach – przestępstwa skarbowego.

Ile wynosi podatek od wzbogacenia po zakupie auta?

Wysokość podatku od czynności prawnej zależy od wartości auta. Na jego uregulowanie jest 14 dni od momentu kupna samochodu. PCC to 2 proc. jego wartości. Warto podkreślić, że nie ma sensu zaniżać wartości pojazdu, ponieważ urzędnicy i tak wezmą pod uwagę rynkową wartość auta, a nie to, co zostało faktycznie zapłacone.

Jeśli z wyceną się nie zgadzamy, można poprosić o wycenę biegłego. Jeśli wartość auta przez niego oszacowana będzie różnić się o więcej niż 33 proc., to podatnik będzie musiał za tę opinię zapłacić.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Tonia
4 lata temu
Prowadzę małą, jednoosobową działalność i zdecydowałam się ostatnio okleić swój samochód w krakowskiej firmie CopyShop - świetna sprawa, jeśli ktoś z Państwa się zastanawia, to polecam, bo to bardzo fajna, relatywnie niedroga opcja na mobilną reklamę. U mnie się sprawdza!:)
Eryk
4 lata temu
W tym kraju za wszystko płacimy podatki nie mamy nic za darmo .
Ja
4 lata temu
A kto i na jakiej podstawie tworzy te tabele? Bo zwykle nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością
bełkot
4 lata temu
"Nie można zaniżyć wartości pojazdu, nie można jej też zaniżyć. " To co można?
T.
4 lata temu
A jaka będzie wysokość opłaty podatku, gdy wartość auta na umowie będzie wyższa od tej jaką posiada US wzorujący się na ich tabeli ? Czy wysokość podatku (2%) od wartości będzie wówczas ustalana w/g tabeli US czy w/g np: celowo zawyżonej ceny zakupu widniejącej na umowie ?