Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Podatki w Polsce. Szykuje się nowelizacja ustawy o VAT

18
Podziel się:

Ważna deklaracja Ministerstwa Finansów. Jest zdecydowane zlikwidować "w niedalekiej przyszłości" odrębne deklaracje podatkowe VAT.

Nie będzie odrębnych deklaracji VAT, będą one częścią informacji przesyłanych w formie JPK
Nie będzie odrębnych deklaracji VAT, będą one częścią informacji przesyłanych w formie JPK (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż poinformował, że resort finansów planuje odejście od deklaracji VAT i zastąpienie ich składania w formie odrębnego dokumentu zmodyfikowanym Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

- Nie będzie odrębnych deklaracji VAT, będą one częścią informacji przesyłanych w formie JPK. Chcemy, aby zmiana ta nastąpiła w niedalekiej przyszłości - poinformował. Wyjaśnił, że będzie ona pochodną wprowadzenia powszechnego JPK, który od 1 stycznia 2018 r. obejmie także najmniejsze firmy.

- Od 1 stycznia przyszłego roku wchodzi obowiązek prowadzenia i wysyłania elektronicznej ewidencji VAT przez wszystkich podatników oraz składania deklaracji VAT w formie elektronicznej (...). Jest logiczne, aby te dwa obowiązki zastąpić jednym. To będzie naturalna konsekwencja wprowadzanych przez nas zmian - dodał dyrektor departamentu VAT w MF.

Zobacz także: Polskie gwiazdy wykorzystano do promocji podejrzanych inwestycji

Poinformował, że w związku z tymi planami będzie potrzebna nowelizacja ustawy o VAT. Ministerstwo Finansów już nad nią pracuje. - Na pewno zrobimy to w taki sposób, aby dać trochę więcej czasu firmom na dostosowanie się do zmiany. Myślę, że potrzebny jest co najmniej sześciomiesięczny okres vacatio legis, więc prace legislacyjne powinny ruszyć wiosną przyszłego roku - ocenił Śliż.

Jego zdaniem wprowadzenie zmiany wcześniej byłoby zbyt dużą ingerencją w przyzwyczajenia przedsiębiorców, dlatego należy z nią jeszcze poczekać.

Marcin Musiał

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
jacek8359
6 lat temu
I jeszcze coś i jeszcze coś i jeszcze coś i tak przez cały rok. Lobby wydawnicze ma się dobrze. Byle jaka zmiana i w necie już spamują- alert zmiany w przepisach i kasa za folder zapłać, pobierz zapłać. Następna zmiana i znowu alert nowa książeczka- zapłać pobierz kup. I tak przez cały rok. Zmiana i nowe wydanie i kup kup, itd. Nie jest to chore? Skoro płacimy lub siciągają z nas podatki to mf. powinno zapewnić odpowiednie narzędzia za darmo tak jak pracodawca daje narzędzia do pracy. Prawda !!!!!!! A kto zarabia kasę na tych zmianach po za nagrodami w mf. Kasę zarabiają wydawnictwa. Niech zarabiają tylko alternatywnie do wydawnictw mf których nie ma. Itd cały rok.
płatnik
6 lat temu
Przecież VAT miał już być zmniejszony do 22 %, PiS oszukuje Polaków
ggg
7 lat temu
i w ramach państwa przyjaznego przedsiębiorcom US wysyła od razu tytuł egzekucyjny do banku żeby ściągnąć wszystko co się urzędowi wydaje .... pozdro ...Morawiecki takie farmazony gaga że słabo się robi...
Ffff
7 lat temu
Powinno być tak, że wszyscy płaca kartą za wszystko i bank automatycznie przelewa jednolitą stawkę VAT na konto urzędu skarbowego
Ffff
7 lat temu
A potem sąsiadka chce umrzeć bo jej każą przez internet ewidencje prowadzić gaz odkręca i trzeba interweniować