Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatnicy złożyli w styczniu 2 miliony e-deklaracji

0
Podziel się:

Statystyki wskazują na coraz bardziej powszechne korzystanie z możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez Internet.

Podatnicy złożyli w styczniu 2 miliony e-deklaracji

W styczniu 2013 r. podatnicy złożyli ponad dwa miliony elektronicznych deklaracji podatkowych, czyli o ponad 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

_ - Statystyki wskazują na coraz bardziej powszechne korzystanie z możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez Internet. W styczniu 2008 r., gdy system został uruchomiony, na tę formę rozliczenia zdecydowało się 470 osób. Kolejne lata przynosiły sukcesywny wzrost zainteresowania e-deklaracjami, by na koniec stycznia 2012 r. system przyjął ponad milion dokumentów złożonych w tej formie _ - podało MF w komunikacie.

Wśród ponad 2 mln e-deklaracji złożonych w styczniu 2013 r. najczęściej składano dokumenty: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R oraz VAT-7.

Zdaniem resortu finansów wzrastająca popularność rozliczeń przez internet to między innymi wynik wprowadzanych nowych ułatwień, dzięki którym system jest bardziej funkcjonalny i dostępny dla większej liczby podatników.

MF przypomniało, że od 1 października 2012 r. rozszerzono możliwość przesyłania formularzy bez użycia podpisu kwalifikowanego o kolejne cztery deklaracje z zakresu podatku VAT i od czynności cywilnoprawnych. Wcześniej z tej możliwości mogli korzystać tylko podatnicy składający deklaracje PIT.

Dzięki tej zmianie osoby fizyczne mogą składać w formie elektronicznej także deklaracje: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D (za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po dniu 31 grudnia 2010 r. - w przypadku osób fizycznych będących podatnikami podatku VAT) oraz PCC-3 (bez załącznika 3a - dotyczące czynności cywilnoprawnych dokonywanych po dniu 31 grudnia 2011 r.)

Według MF z rozliczeń elektronicznych coraz częściej korzystają też pracodawcy, którzy do końca lutego powinni złożyć informację PIT-11 z dochodami swoich pracowników. - _ Ze względu na bardzo duże ilości wysyłanych jednorazowo PIT 11 skorzystanie z rozliczenia przez internet daje w tym przypadku największe oszczędności w stosunku do formy papierowej _ - poinformował resort finansów.

Niezbędne informacje dotyczące systemu e-Deklaracje można znaleźć na stronie www.finanse.mf.gov.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest wniosek do Trybunału ws. podatku PIT PKPP Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym domaga się uznania za niezgodne z konstytucją przepisów, pozwalających urzędom skarbowym żądać podatku od dodatkowych świadczeń pracowniczych.
Zmiany w prawie w 2013 r. Co z firmami? Szybszy zwrot podatku VAT, zmniejszenie zatorów płatniczych i informatyzacja urzędów. To głównie ma usprawnić działalność polskich przedsiębiorstw.
Ulgi w PIT po nowemu. Zobacz, kto traci Zmiany dotyczą dochodów uzyskanych w 2013 roku, zostaną więc uwzględnione w rozliczeniu rocznym składanym w 2014 roku.
pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)