Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Połowa pracodawców za żłobkami

0
Podziel się:

W Polsce na 1000 dzieci do 3 lat, 26 korzysta z opieki w żłobku. W Belgii i Danii - 50.

Połowa pracodawców za żłobkami
(damircudic/iStockphoto)

48 proc. pracodawców myśli przychylnie o zakładaniu żłobków czy klubów dziecięcych przy zakładach pracy - wynika z badań rządowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL), przeprowadzonych w ramach projektu _ Godzenie ról rodzinnych i zawodowych _.

Dzięki ustawie o formach opieki nad dziećmi do lat 3 (tzw. żłobkowej), która w poniedziałek weszła w życie, pracodawcy będą mogli wliczyć wydatki związane z prowadzeniem takich placówek w ciężar nieopodatkowanych kosztów uzyskania przychodu, a uczelnie wyższe będą mogły prowadzić żłobki oraz kluby dla dzieci studentów i pracowników.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej liczy, że dzięki ustawie w ciągu najbliższych trzech lat liczba miejsc w instytucjach opieki nad małymi dziećmi wzrośnie o ok. 41 tys. W 2009 roku w żłobkach lub oddziałach żłobkowych przy przedszkolach przebywało 52,2 tys. dzieci. Na 1000 dzieci w wieku do 3 lat - 26 korzystało z opieki zapewnianej przez te placówki. W Belgii i Danii, czyli w krajach o najlepszym dostępie do instytucjonalnej opieki nad najmłodszymi dziećmi, na 100 dzieci w wieku do 3 lat przypada ponad 50 miejsc; we Francji i w Szwecji - nieco ponad 40.

CRZL zwraca uwagę, że w Polsce nie tylko brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach, ale często nie są one dostosowane do potrzeb pracujących rodziców. Problem ten coraz częściej dostrzegają pracodawcy. Wprowadzone zmiany w polskim prawie w 2009 r. otworzyły furtkę polskim przedsiębiorstwom do rozwiązania tej kwestii: od 1 stycznia 2009 roku - gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - możliwe jest przeznaczenie dodatkowych środków z funduszu na tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli itp.

Oznacza to, że pracodawcy nie tylko mogą finansować z funduszu już istniejące placówki opieki nad dziećmi, których jest stosunkowo niewiele, ale także przeznaczyć środki z tego źródła na tworzenie nowych. Natomiast dzięki zapisom w ustawie _ żłobkowej _ pracodawcy, którzy zdecydują się na założenie przyzakładowego żłobka lub klubu dziecięcego, będą mogli zwiększyć odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t85462.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/z;proprawkami;ale;poparli;ustawe;zlobkowa,152,0,761240.html) Z proprawkami, ale poparli ustawę żłobkową Przyjęty przez Senat projekt dopuszcza klubiki dziecięce oraz dziennych opiekunów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t113421.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/zlobki-to-nie-wszystko-jest-alternatywa.html) Żłobki to nie wszystko. Jest alternatywa Kluby dziecięce, dzienni opiekunowie oraz nianie na umowach. Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa żłobkowa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)