Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Polska gospodarka tym mocniejsza, im mocniejsi polscy przedsiębiorcy". Mateusz Morawiecki o zwiększaniu dobrobytu

32
Podziel się:

- Jak czytamy wskaźniki samego PKB, to one nie są pierwszorzędne, ale najważniejsze jest, czy ten wzrost jest wysokiej jakości, czy przybywa od tego majątku Polaków. My zbudowaliśmy naszą gospodarkę w ogromnym stopniu ma modelu uzależnienia do kapitału zagranicznego. Przez 25 lat ściągaliśmy ten kapitał - mówił Morawiecki.

"Polska gospodarka tym mocniejsza, im mocniejsi polscy przedsiębiorcy". Mateusz Morawiecki o zwiększaniu dobrobytu
(MAREK LASYK/REPORTER)

Tym mocniejsza będzie polska gospodarka, im mocniejsi będą polscy przedsiębiorcy - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Starorypinie Rządowym (Kujawsko-Pomorskie) podczas spotkania z przedstawicielami lokalnego biznesu.

Zaznaczył, że rozwojowi polskich przedsiębiorstw ma służyć wsparcie kapitałowe, proceduralne i regulacyjne państwa, ale w zgodzie z prawem Unii Europejskiej.

Wicepremier podał przykład Greków, którzy mimo trwającego do sześciu lat kryzysu są trzy razy bogatsi od Polaków, gdyż mieli mniej wojen, byli dłużej suwerenni i podmiotowi, wskutek czego zakumulowali większy majątek na głowę mieszkańca. Dodał, że Niemcy są od Polaków osiem razy bogatsi, a Brytyjczycy - 10 razy.

- Jak czytamy wskaźniki samego PKB, to one nie są pierwszorzędne, ale najważniejsze jest, czy ten wzrost jest wysokiej jakości, czy przybywa od tego majątku Polaków. My zbudowaliśmy naszą gospodarkę w ogromnym stopniu ma modelu uzależnienia do kapitału zagranicznego. Przez 25 lat ściągaliśmy ten kapitał - mówił Morawiecki.

Pokreślił, że z zagranicy powinien być ściągany kapitał, który sprowadza do Polski nowe technologie, tworzy nowe miejsca pracy, zwiększa popyt na polskie towary. - Nie wymkniemy się z pułapki zależności, pułapki niskiej marży, jeżeli w taki sposób, jak dotąd, będziemy tworzyć ekosystem gospodarczy - argumentował.

Morawiecki zwrócił uwagę, że konieczne jest tworzenie rozwiązań systemowych, aby Polacy mogli konkurować z najlepszymi, a jednym z rozwiązań ma być reindustrializacja.

- Wielu kojarzy się to ze stawianiem fabryk przez państwo, ale to nie będzie tak. Ja wierzę w taką oddolną przedsiębiorczość i kreatywność Polaków, zdolność do tworzenia ekspansywnych przedsiębiorstw. Najważniejsze jest usprawnianie procesów kooperacyjnych, zdolności inwestycyjnych, tak, aby była największa efektywność, jak najmniej strat, jak najwięcej korzyści. Tak będziemy patrzeć na poszczególne branże, aby usprawniać ich działanie - mówił.

Wiceszef rządu zaznaczył, że temu będzie służyć wsparcie przez państwo badań, prowadzenie odpowiedniej polityki klimatycznej, energetycznej i zamówień publicznych. Podkreślił potrzebę ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców nie tylko na rynki UE, gdzie eksportujemy 80 proc. towarów i usług, ale do Chin i Stanów Zjednoczonych, które tworzą prawie 45 proc. światowego PKB, a kierujemy tam niecałe 5 proc. naszego eksportu.

Na konferencji prasowej w wytwórni ciastek w Rypinie Morawiecki podkreślił, że dla przedsiębiorców bezcenny jest czas, a administracja rządowa i samorządowa może przyczynić się do tego, aby mieli go jak najwięcej przez ograniczenie czasu podejmowania decyzji administracyjnych, budowlanych, środowiskowych czy energetycznych.

Wicepremier podkreślił, że wdrażanie Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest procesem i z dnia na dzień polskie firmy i gospodarka nie staną się mocniejsze.

- Znakiem firmowym naszej ekipy rządowej jest stworzenie szans do rozwoju tym mniejszym przedsiębiorstwom, tym bardziej zaniedbanym obszarom. Nasi poprzednicy w dużym stopniu rozwój opierali o wielkie miasta. Oczywiście wielkie miasta są ważne, ale chcemy zdecydowanie zwiększyć szanse - np. poprzez infrastrukturę, budowę dróg, kolei, ale również przyciąganie inwestorów - miejscowości, które nie są na głównym szlaku komunikacyjnym, takich jak chociażby Rypin - mówił.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
permanentny
6 lat temu
A banki udzielają kredytów na niski %. I zwalcza się wysokimi karami lichwę.
jajan
6 lat temu
gdyby od gadania rosla gospodarka to mająć takiego bajarza już byśmy zaczeli się bogacić,a ja widzę ,że portfel coraz cienszy.
MorawieckiMar...
6 lat temu
Dlatego obniżyłem im wysokość Transakcji Gotówkowych do 15 tyś. PLN... bo prosili mnie o to znajomi Banksterzy z GoldmanSachs ;)))
Monika
6 lat temu
dlaczego ludzie uważają że 500+ dostała patologia, uważacie że posiadanie więcej niż jednego dziecka jest patologią? ciekawe.
EMERYTKA WKUR...
6 lat temu
MORAWIECKI, PATOLOGIA DOSTAŁA 500+ I ZA PIWO PŁACI A EMERYT W APTECE BIERZE NA ZESZYT BO DOSTAŁ 2 (dwa)ZŁOTE WALORYZACJI, TY SOBIE I ZIOBRZE TEŻ DALIŚCIE PO 500+ A NAS CHCECIE UŚMIERCIĆ ......
...
Następna strona