Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska i Węgry wysoko na liście outsourcingu

0
Podziel się:

Chociaż większość kontraktów w ramach outsourcingu trafia do krajów Azji, wysoko na liście potencjalnych odbiorców tego rodzaju inwestycji są także Polska i Węgry - wynika z raportu indyjsko-niemieckiej izby handlowej, cytowanego na internetowych stronach rediff.com.

Rediff.com India Limited jest jednym z głównych dostawców informacji i usług internetowych dla mieszkańców indyjskiego subkontynentu, spółką notowaną na Nasdaq.

"Większość kontraktów outsourcingowych trafia do Indii, Chin, Malezji, Singapuru, Filipin i Czech. Ale Polska i Węgry także figurują wysoko na liście krajów przyciągających tego rodzaju inwestycje" - napisano w raporcie.

W ocenie indyjsko-niemieckiej izby handlowej, w krajach Europy Zachodniej rośnie zainteresowanie outsourcingiem.

Z cytowanego przez raport opracowania firmy badawczej Forrester Research wynika, iż wartość europejskiego rynku technologii informatycznych i komunikacyjnych w 2003 roku wyniosła 95 mld dolarów i w porównaniu z 2002 rokiem wzrosła o 74 proc.

Forrester przewiduje, iż europejski rynek outsourcingu będzie wart 117 mld dolarów w 2004 roku i 143 mld dolarów do 2005 roku.

Dynamika outsourcingu globalnie rośnie przeciętnie o 11 proc. rocznie, zaś w Europie o 20 proc.

Inna firma badawcza IDC, badająca przepływ inwestycji w sektorze IT ocenia, że w skali globalnej outsourcing w 2003 roku wart był 400 mld dolarów, a do 2008 roku jego wartość może wzrosnąć nawet do 680 mld dolarów.

W outsourcingu najbardziej zaawansowane są firmy amerykańskie, których filie w krajach Europy Zachodniej coraz częściej przenoszą część produkcję do nowych krajów UE, lub do Azji. Brytyjczycy chętnie przenoszą do Indii telefoniczne centra obsługi klientów (tzw. call centres). Ostatnio w Wilekiej Brytanii rośnie outsourcing w sektorze bankowości.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)