Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy za granicą. Oto źródła ich sukcesu i największe wyzwania

0
Podziel się:

Niskie koszty produkcji, konkurencyjność, wsparcie państwa ze strony dyplomacji ekonomicznej oraz pomoc w rozwoju działalności na konkretnych rynkach – to główne czynniki sukcesu polskich firm za granicą, o których w programie #dzieńdobryPolsko mówił Robert Antczak, Dyrektor w Pionie Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej BZ WBK. Ekspert zwracał też uwagę na największe zagrożenia, z jakimi mierzą się polscy przedsiębiorcy za granicą oraz prognozował poziom eksportu w 2017 roku.

Polskie firmy za granicą. Oto źródła ich sukcesu i największe wyzwania
(mavo, Shutterstock)

Niskie koszty produkcji, konkurencyjność, wsparcie państwa ze strony dyplomacji ekonomicznej oraz pomoc w rozwoju działalności na konkretnych rynkach – to główne czynniki sukcesu polskich firm za granicą, o których w programie #dzieńdobryPolsko mówił Robert Antczak, dyrektor w pionie bankowości biznesowej i korporacyjnej BZ WBK. Ekspert zwracał też uwagę na największe zagrożenia, z jakimi mierzą się polscy przedsiębiorcy za granicą oraz prognozował poziom eksportu w 2017 roku.

- Historia polskiego eksportu to niskie koszty produkcji, które jako polskie firmy jesteśmy w stanie przedstawić, to także nasza konkurencyjność - tłumaczył w #dzieńdobryPolsko Robert Antczak. - Jak rozmawiamy z firmami, chociażby podczas "Programu rozwoju eksportu", czy prosimy o wypełnienie pewnych ankiet, to firmy wskazują kilka innych czynników – dobra dyplomacja, wsparcie państwa ze strony dyplomacji ekonomicznej czy wsparcie na konkretnym rynku i pomoc firmie w rozwoju swojej działalności – wyliczał ekspert BZ WBK.

Co z zagrożeniami? - Na pewno jest nim brak dostępu do wiarygodnej, rzetelnej informacji, która pozwala precyzyjnie określić dany rynek zagraniczny i potencjał na mój produkt na tym rynku. Punkt drugi to dotarcie do kontrahentów, firm, które byłyby potencjalnie zainteresowane nabyciem moich produktów czy usług, które oferuję – tłumaczył Robert Antczak.

- Na dalszych miejscach pojawiają się skomplikowane procedury prawne czy chociażby zarządzanie pozycją walutową, którą generujemy w firmie, wchodząc na rynki zagraniczne, czy też finansowanie całego eksportu, które kiedyś było jednym z głównych wyzwań, dzisiaj jest nadal, ale na pewno nie na pierwszym miejscu – dodał Antczak.

Gość #dzieńdobryPolsko prognozował również przyszłoroczny eksport polskich firm. - To rok, w którym my patrzymy z optymizmem, chociaż z umiarkowanym, patrząc na spowalniający eksport – ocenił.

- W tym roku eksport oceniamy na 7 proc. wzrostu rok do roku, w przyszłym na ok. 5 proc. rok do roku. Pojawiły się czynniki, które pozwalają patrzeć na te dane z większym optymizmem, ale sytuacja globalna, sytuacja naszego głównego partnera – Niemiec, będzie tutaj decydująca – odpowiedział ekspert BZ WBK.
_ Materiał powstał przy współpracy z Bankiem Zachodnim WBK. _

wiadomości
pomysł na biznes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)