Tyle było kłótni, wyzywania przeciwników, jednak gdy przychodziło do głosowania nad ustawami dotyczącymi gospodarki, posłowie często okazywali się jednomyślni. Niezależnie od opcji, akceptowali zmiany w prawie.
Było kilka ustaw kontrowersyjnych, które podzieliły posłów, jednak opozycja zaskakująco często popierała rządowe projekty - wynika z zestawienia przygotowanego przez Business Centre Club.
BCC przygotowało zestawienie, jak przez minione dwa lata głosowały poszczególne partie nad 14 ustawami, które dotyczyły gospodarki.
Aż w ośmiu przypadkach wszystkie partie głosowały jednomyślnie "za". Tak więc stwierdzenie, że opozycja była wyjątkowo agresywna, nie do końca jest prawdziwe, przynajmniej w kwestiach gospodarczych.
| USTAWY, CO DO KTÓRYCH PANOWAŁA ZGODNOŚĆ |
| --- |
| > Ustawa o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz o zmianie innych ustaw > Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (podatki 18 i 32-proc. od 2009 roku) > Ustawa o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz ustawy o finansach publicznych (zbiera wojewodzie możliwość wetowania projektów o fundusze europejskie) > Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym > Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ulga prorodzinna)
Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (coroczna waloryzacja rent i emerytur) > Ustawa o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 > Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (utrzymanie 7-procentowego VAT-u na mieszkania i domy) |
Kontrowersje posłów - głownie opozycyjnych - wzbudziło sześć ustaw. Najbardziej podzieliła posłów ustawa powołująca Komisję Nadzoru Finansowego. Do dziś zdania są podzielone, czy jeden centralny organ nadzorczy jest potrzebny, czy nie.
Potrzebę jego stworzenia odczuwali tylko posłowie koalicji. PO opowiedziała się przeciw, podobnie jak SLD. PSL nie mogło się zdecydować, więc wstrzymało się od głosu.
Posłowie PO i SLD wspólnie głosowali przeciw jeszcze dwa razy. Nie spodobała im się ustawa ograniczająca funkcjonowanie hipermarketów. Trudno na razie stwierdzić, jak nowe prawo sprawdzi się w praktyce, ale nie brakuje głosów, że to bubel prawny, w dodatku niezgodny z unijnym prawem.
Kolejny raz PO i SLD wspólnie sprzeciwiły się podczas głosowania nad ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projekt przewidywał usprawnienie i uproszczenie systemu podatkowego oraz wprowadzenie bodźców zachęcających przedsiębiorców do rozpoczynania działalności, a podatników do realizacji inwestycji.
Według BCC, to dobra ustawa, bo usprawnia prowadzenie działalności gospodarczej.
| USTAWY, KTÓRE PORÓŻNIŁY POSŁÓW |
| --- |
| > Ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (SLD przeciw) > Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym (PO i SLD przeciw, PSL wstrzymało się) > Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (PO i SLD przeciw) > Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (PO przeciw) > Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PO przeciw) > Ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (PO i SLD przeciw) |
SLD samotnie opowiadało się przeciw powołaniu Centralnego Biura Śledczego. Platforma dziś często krytykuję tę instytucję, ale chciała jej powstania.
ZOBACZ TAKŻE:
Jakie programy gospodarcze mają partie? Sprawdź w serwisie wyborczym Money.plNatomiast ustawa usprawniająca wykorzystanie unijnych funduszy nie spodobała się jedynie Platformie Obywatelskiej. Głównie chodziło o jeden zapis, który dawał wojewodzie możliwość wetowania decyzji samorządów. Gdy głosowana była nowelizacja, która zabierała wojewodzie to uprawnienie, wszystkie kluby głosowały zgodnie "za".
PO była również przeciwna dodaniu Państwowej Inspekcji Pracy nowych kompetencji i zaostrzeniu sankcji dla pracodawców. Zdaniem BCC ta ustawa nie była potrzebna, bo sankcje karne za przestępstwa przeciwko kodeksowi pracy zawiera od zawsze kodeks karny.