Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Postojowe dla firm do weryfikacji. Firmy zaniżają przychody

75
Podziel się:

ZUS wspólne z KAS zapowiada kontrole przyznanych podczas pandemii świadczeń pomocowych dla firm. Nie wszystkim przedsiębiorcom się one należały, choć wykazali stratę w przychodach.

Będzie kontrola przyznanych podczas pandemii świadczeń pomocowych dla firm.
Będzie kontrola przyznanych podczas pandemii świadczeń pomocowych dla firm. (Unsplash.com)

Blisko półtora miliona przedsiębiorców otrzymało pomoc w postaci postojowego - pisze "Rzeczpospolita". Świadczenie ma pomóc tym, którzy stracili w pandemii koronawirusa.

Głównym warunkiem jego otrzymania jest 15-proc. spadek przychodów. Nie wszyscy jednak, którzy wystąpili o świadczenie, rzeczywiście znaleźli się w trudnej sytuacji. Część z przedsiębiorców dzięki kreatywnej księgowości celowo wykazała stratę, aby zdobyć dodatkowe środki.

– Wykreowanie spadku przychodów jest dziecinnie proste i niektórzy przedsiębiorcy nie mieli oporów, żeby na epidemii dodatkowo zarobić – mówi "Rzeczpospolitej" Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii PBC.

Jak wyjaśnia ekspert na łamach dziennika, sposobów jest kilka. Najprostszy polega na przesunięciu momentu zakończenia usługi na kolejny miesiąc. Albo też stworzenie aneksu do umowy i zmiana okresu rozliczenia na dwumiesięczny.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6517472524343425v">Zwolnienie ze składek na trzy miesiące i co dalej? Zapytaliśmy prezes ZUS</a>

- Zdarza się też, że wykonawca umawia się z kontrahentem, że wystawi fakturę na niższą kwotę, a potem zrekompensuje to sobie podwyżką. Ewentualnie bierze wysoką zaliczkę, która nie jest przychodem, a ostateczne rozliczenie następuje dopiero za jakiś czas – wylicza Piekielnik.

Krajowa Administracja Skarbowa i ZUS zapowiedziały, że postojowe będzie weryfikowane po ustąpieniu pandemii. Jak poinformował "Rz" ZUS, ma pięć lat na wydanie decyzji o nienależnie pobranym świadczeniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(75)
Bastian
3 lata temu
Pomysłowy ale prosty program, przez to i też bardziej skuteczny. Subwencje, z których część zachowujemy, jeśli nie zwolnimy nikogo i utrzymamy działalność :) Dobrze też, że zawsze jest pomocna infolinia 800 800 120.
p;p
3 lata temu
przykład biorą z góry Beatce się należało, przedsiębiorcom też
olo
3 lata temu
beneficjenci 500+ też biorą
PISTOZLODZIEJ...
3 lata temu
Neobolszewickie komitety trojkowe sprawdzaja urzedy pracy czy wyplacaja postojowe . a ZUS wyplaca pieniadze , bo juz 3 miesiac czekam i tylko slysze propagande ile to mld nie zostanie przeznaczonych na likwidacje pandemii.
www
3 lata temu
Sprawdzić spadek przychodów jest w miarę prosto.Wystarczy oprzeć się na składanych zeznaniach podatkowych w poprzednich miesiącach.Tam jest wiele kantów.Wtedy dopłaty będą o wiele niższe.To jest też sposób na wyeliminowanie oszustów podatkowych..
...
Następna strona