Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Pozwy o zapłatę należności. Czym są i jakie wyróżniamy rodzaje postępowania?

3
Podziel się:

W momencie, kiedy przeprowadzenie polubownej windykacji nic nie daje, kolejnym krokiem jest droga sądowa. W ten sposób złożyć można pozwy o zapłatę i z dużym prawdopodobieństwem odzyskać dług. Odpowiedni pozew to połowa sukcesu na drodze do odzyskania należności.

Gdy dłużnik ma problem ze spłatą wierzytelności, można skierować sprawę na drogę sądową
Gdy dłużnik ma problem ze spłatą wierzytelności, można skierować sprawę na drogę sądową (Shutterstock.com, www.BillionPhotos.com)

Czym są pozwy o zapłatę należności?

Pozew o zapłatę należności jest pierwszym pismem, które składa się do sądu w danej sprawie. To właśnie on przewodzi całemu postępowaniu. Jego wymagania są opisane w Kodeksie postępowania cywilnego.

Pozwy o zapłatę zawierać muszą:

  • skonkretyzowane żądanie;
  • wyjaśnienie zasadności żądania;
  • informacje na temat polubownych prób załatwienia sporu;
  • dodatkowe wnioski.

Muszą one spełniać również wymogi formalne, takie jak:

  • wskazanie sądu, do którego pismo jest kierowane;
  • dane stron;
  • oznaczenie rodzaju pisma;
  • treść właściwa;
  • własnoręczny podpis.

Pozwy o zapłatę należności – różne rodzaje postępowania

Sprawę przeciwko dłużnikowi można skierować do zbadania w trybie zwykłym, upominawczym, uproszczonym albo nakazowym. Właściwy wybór podyktowany jest dowodami, jakimi się dysponuje oraz wartością długu.

Najszybsze i najtańsze jest postępowanie nakazowe. Jego rozpoznanie nie wymaga rozprawy, po prostu sąd na podstawie dowodów wydaje nakaz zapłaty dłużnikowi. Musisz podać, jakiej dokładnie kwoty się domagasz i posiadać skonkretyzowane dowody, na przykład urzędowe pisma. Po uzyskaniu nakazu zapłaty, osoba zadłużona ma obowiązek uregulowania zaległości w przeciągu 14 dni.

Postępowanie upominawcze także zakończone jest wydaniem nakazu zapłaty. Jeżeli pożyczkodawca ma niezbite dowody, rozprawa nie jest konieczna. W tym przypadku nie ma określonego katalogu dowodów. Należy wówczas znać adres dłużnika.

Postępowanie uproszczone polega na tym, że pozew, a także wszelkie pisma, składa się na gotowych formularzach. Nie trzeba więc samodzielnie pisać pozwu. Taki rodzaj pozwu o zapłatę ma jednak finansowe ograniczenie – maksymalna kwota sporu to 20 000 złotych. Jest to rozwiązanie odpowiednie przy sprawach konsumenckich.

Pozwy o zapłatę należności – w jaki sposób je napisać?

Pierwszym elementem pozwu składanego w trybie zwykłym jest oznaczenie sądu, daty oraz miejsca sporządzenia pozwu. Dalsza, niezbędna część to oznaczenie stron postępowania. Podać trzeba dane swoje i dłużnika, łącznie z numerem PESEL oraz adresem zamieszkania oraz numerem NIP i siedzibą w przypadku firmy.

W pozwie o zapłatę należy precyzyjnie wskazać kwotę do zapłaty, która jest udowodniona na przykład fakturą. Doliczyć do niej trzeba opłaty sądowe.

Żądanie pozwu to w tym przypadku spłata należności. Ważne jest wskazanie, w jakim trybie sąd ma rozpatrzyć tę sprawę.

Najważniejszą częścią jest precyzyjne uzasadnienie pozwu. Tutaj należy opisać całą sytuację, a także kroki, jakie zostały podjęte w celu pozasądowego załatwienia danej sprawy. Dokumenty, które przywołane zostały w uzasadnieniu, muszą zostać dołączone do pozwu.

W momencie składania pozwu o zapłatę podlegają stosownej opłacie sądowej.

W trybie uproszczonym do wypełnienia jest tylko gotowy formularz, co znacznie ułatwia całą sprawę. Skorzystać z tego można jedynie wówczas, kiedy zobowiązania nie przekraczają kwoty 20 tysięcy złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Piterro88
3 lata temu
Teoretycznie w sprawach o zapłatę można poradzić sobie samemu. W praktyce jednak wygląda to tak, że wszystko coraz bardziej się wydłuża, dłużnik kluczy, kombinuje. Jak dla mnie szkoda nerwów na samodzielne działania i gdyby nie pomoc kancelarii Wojas Pawlak z Gliwic to chyba bym odpuścił...
julian
4 lata temu
Nie rozumiem, na co liczą ludzie, którzy nie spłacają zaległości. Mam znajomego, który utonął w długach i nawet nie myślał o ich spłacaniu, dopóki kruk go nie wezwał. Windykator zmobilizował go i z tego, co wiem, ten znajomy na spokojnie spłaca sobie zgodnie z ustalonym pod jego możliwości planem
sadinternetow...
4 lata temu
Wezwanie do zapłaty, pozew do zapłaty , opłata 1,25%, komornik