Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Praca w Polsce. Deklarują powiększenie kadr

0
Podziel się:

Barometr Manpower wskazuje na umiarkowanie optymistyczne prognozy netto zatrudnienia w II kw. 2012.

Praca w Polsce. Deklarują powiększenie kadr
(gerenme/iStockphoto)

Prognoza netto zatrudnienia w II kwartale 2012 r. dla Polski jest umiarkowanie optymistyczna, wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia._ _

_ - Wśród 750 przebadanych w Polsce pracodawców 16 proc. deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 10 proc. przewiduje redukcję liczby etatów, a 69 proc. nie planuje żadnych zmian personalnych _ - czytamy w komentarzu._ _

_ - Prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +6 proc. Prognoza po korekcie sezonowej wynosi +6 proc. i niewiele się zmieniła w porównaniu z I kwartałem 2012 r. W ujęciu rocznym wynik obniżył się o 6 pkt. procentowych _ - napisano.

Aktualna edycja jest 17 publikacją kwartalnego raportu ManpowerGroup w Polsce i po raz pierwszy prezentuje dane po korekcie sezonowej. Oznacza to, że z przewidywań pracodawców zostały zdjęte wahania sezonowe. Dzięki temu zabiegowi - zdaniem autorów badania - łatwiej jest obserwować długoterminowy trend rynkowy. Wszelkie komentarze wyników Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia opierają się na danych dostosowanych sezonowo.

Z raportu wynika, że w II kwartale 2012 r. przewaga pracodawców planujących zatrudnianie nad tymi planującymi zwolnienia jest widoczna w siedmiu na 10 badanych sektorach. Największe tempo zatrudnienia w okresie od kwietnia do czerwca planują pracodawcy z sektora Budownictwo (+18 proc.). Wyniki dla tej branży pozostają relatywnie stabilne w porównaniu z zeszłym kwartałem, ale w ujęciu rocznym Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wykazuje spadek nastrojów o 11 pkt. procentowych.

_ - Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w sektorze Budownictwo jest wynikiem zarówno działań związanych z Euro 2012 jak i realizacją inwestycji finansowanych z funduszy unijnych. Obserwujemy w tym obszarze rosnącą zapotrzebowanie na elastyczne formy zatrudnienia _ - napisano w komentarzu.

Zdaniem analityków poszukujący pracy w sektorze Hotele i Restauracje mogą się spodziewać zwiększenia ilości ofert w ciągu następnych trzech miesięcy.

_ - Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi tu +15 proc. i jest wyższa o 5 pkt. procentowych zarówno od tej z zeszłego kwartału jak i z zeszłego roku. Sektor Transport/ Logistyka także skorzysta na zbliżającym się Euro. Prognoza netto zatrudnienia wynosi w tym obszarze +11 proc. _ - napisano.

_ - Na podstawie deklaracji pracodawców z sektorów Rolnictwo /Leśnictwo / Rybołówstwo i Energetyka/ Gazownictwo/Wodociągi uzyskano najsłabsze plany zatrudnienia, -5 proc. dla obu sektorów . W tym pierwszym nastąpił spadek prognozy o 4 pkt. procentowe w ujęciu kwartalnym i o 8 pkt. procentowych w ciągu roku. Jest to najmniej optymistyczny wynik od II kwartału 2008 r., kiedy rozpoczęto prowadzenie badanie w Polsce _ - napisano.

Prognoza dla sektora Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi pozostała względnie stabilna w porównaniu z zeszłym rokiem, zaś w ujęciu kwartalnym wzrosła o 4 pkt. procentowe.

_ - Pomimo, że prognoza dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/Usługi jest najniższą od początku prowadzenia badania w Polsce, pracodawców planujących zwiększenie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach jest o 6 proc. więcej niż tych planujących zwolnienia _ - napisano.

Czytaj o pracy w Polsce w Money.pl
Wyższe bezrobocie to dla nich większe zyski Polacy nie boją się utraty pracy. Co więcej, są zawody, których nikt nie chce wykonywać - mówi Kajetan Słonina, prezes znanej agencji rekrutacyjnej.
Zapłacą firmom za zatrudnienie młodych Program, na który resort pracy chce przeznaczyć 40 mln zł, będzie uruchomiony prawdopodobnie na przełomie 2012 i 2013 r.
Mało optymistyczne wieści dla bezrobotnych Zdaniem ekspertów szanse na to, że stopa bezrobocia spadnie pod koniec roku do 12,3 procent, jak przewiduje rząd w ustawie budżetowej na ten rok, są znikome.
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)