Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Pracownicze Plany Kapitałowe - zasady

1
Podziel się:

Zasady Pracowniczych Planów Kapitałowych są jasne. Są obowiązkowe dla wszystkich pracowników w wieku 18-54, jeśli pracują na umowie, z której są odprowadzane składki emerytalno-rentowe.

Na czym polegają PPK?
Na czym polegają PPK? (Shutterstock.com)

Pracownicze Plany Emerytalne mają poprawić sytuację finansową emerytów. To plan, zgodnie z którym pracownicy będą automatycznie zapisywani do programu, który pozwoli uzyskać dodatkowe środki na emeryturę.

Pracownicze Plany Emerytalne to powszechny program oszczędnościowy. Powszechny bo zgodnie z założeniami będzie do niego należał każdy pracownik w wieku 18-54, który w danej firmie pracuje dłużej niż 3 miesiące. Nie będzie to dotyczyło samozatrudnionych, "mundurówki" i rolników.

Jak będzie zasilane PPK?

Wpłaty do PPK będą pochodziły od pracownika i pracodawcy. Obowiązkowy poziom składki to 1,5 proc. pensji brutto pracownika. Jeśli pracodawca będzie miał chęć, może dodatkowo dorzucić jeszcze do 2,5 proc. pensji. Wpłaty do PPK przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Wpłat do PPK będą mogły być kosztami uzyskania przychodu. Firmę, która poprowadzi PPK wybierze pracodawca. Po podpisaniu umowy będzie regularnie przekazywał informacje o osobach, które z tego programu korzystają.

Najszybciej PPK będą musiały uruchomić największe firmy, te zatrudniające powyżej 250 pracowników. Ustawa będzie ich obowiązywać już od 1 lipca 2019 roku. Mniejsze, zatrudniające od 50 do 249 ustawa o PPK będzie działać od 1 stycznia 2020. Jeśli w firmie pracuje od 20 do 49 pracowników, PPK będzie obowiązywać od 1 lipca 2020, a wszystkie pozostałe od 1 stycznia 2021 roku.

PPK nie będzie dotyczyć samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców, czyli firm zatrudniających mniej niż 10 osób.

Zasadą Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to, że środki od początku ustawowo są własnością uczestnika PPK. Pieniądze te będą mogły być wypłacone dopiero, gdy uczestnik programu skończy 60 lat. Wcześniejsza wypłata możliwa będzie jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Chodzi tu np. o bardzo ciężką chorobę uczestnika programu lub członka jego rodziny.

Pracownik będzie deklarował, jaka wysokość składki będzie miała być przekazywana do PPK. Warto pamiętać, że wysokość składki można będzie zmienić w każdym momencie. Żeby zachęcić do korzystania z programu, państwo wypłaci 250 zł "wpłaty powitalnej". Będzie ona dopisana do konta uczestnika PPK w ciągu miesiąca po zakończeniu pierwszego kwartału, w którym zapisano uczestnika do programu. Co roku będzie też do konta PPK dopisywana "roczna dopłata" w wysokości 240 zł. Warunkiem tej dopłaty będzie to, by kwota wpłat podstawowych i dodatkowych była nie niższa niż wartość wpłat podstawowych, które są należne od 6-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Rezygnacja z PPK

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownik jest zapisywany przez pracodawcę. Ponieważ jednak program jest dobrowolny można zrezygnować z oszczędzania. W tym celu pracownik będzie musiał złożyć deklarację rezygnacji z PPK. Pracodawca będzie musiał przekazać tę informację do instytucji prowadzącej PPK w ciągu 7 dni.

Warto pamiętać, że rezygnacja z PPK nie będzie ostateczna. Po 4 latach od złożenia deklaracji o rezygnacji z PPK, pracodawca będzie mógł na nowo dopisać pracownika do systemu i naliczać stawki. Musi jednak o tym poinformować pracownika.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
fonia
5 lata temu
Dla mnie te zasady są jasne, owszem są one obowiązkowe ale nie zapominajmy że uczestnictwo w tym systemie jest dobrowolne i mimo że jesteśmy do niego automatycznie zapisani to możemy w każdej chwili się wypisać. O tym ludzie powinni wiedzieć