Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo o działalności gospodarczej w Sejmie dopiero w lipcu

0
Podziel się:

Projekt ustawy Prawo o działalności gospodarczej powinien trafić do Sejmu w lipcu - poinformował w czwartek PAP wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj. Regulacja ma zwiększyć prawa przedsiębiorców w relacjach z administracją.

Prawo o działalności gospodarczej w Sejmie dopiero w lipcu
(Fotolia.com)

Projekt ustawy Prawo o działalności gospodarczej powinien trafić do Sejmu w lipcu - mówi wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj. Regulacja ma zwiększyć prawa przedsiębiorców w relacjach z administracją.

- Chcielibyśmy, żeby projekt ustawy Prawo o działalności gospodarczej (PDG) trafił do Sejmu w lipcu - podkreślił wiceminister gospodarki. Zanim regulacja zostanie skierowana do Sejmu musi jeszcze ją przyjąć rząd.

W połowie maja Rada Ministrów zaakceptowała założenia do projektu. Nowa "konstytucja dla firm" ma być zbiorem podstawowych norm regulujących działalność gospodarczą wykonywaną w Polsce.

Rząd, przyjmując założenia PDG, rozstrzygnął też rozbieżność na linii MG-MF dotyczącą obniżenia z 15 tys. euro do 3 tys. euro progu obowiązkowego rozliczania się bezgotówkowego przez przedsiębiorców. Obniżenie progu postulowało Ministerstwo Finansów, uzasadniając to potrzebą walki z szarą strefą. Jednak rząd uznał za zasadne pozostawienie limitu na dotychczasowym poziomie, czyli 15 tys. euro.

Prawo o działalności gospodarczej, którego autorem jest resort gospodarki, ma realizować zapowiedź złożoną przez premier Ewę Kopacz w expose, że fundamentem regulacji gospodarczych będzie przekonanie, iż 99 proc. prowadzących działalność gospodarczą wykonuje ją rzetelnie i uczciwie.

"Celem tego centralnego aktu prawa gospodarczego jest zwiększenie praw i gwarancji dla przedsiębiorców oraz wzmocnienie mechanizmów dialogu w relacjach przedsiębiorców z organami administracji publicznej. Efektem proponowanych regulacji ma być m.in. zagwarantowanie, że załatwiając indywidualne sprawy organy administracji będą stosować naczelne zasady prawa gospodarczego" - podkreślało w połowie maja Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Projekt ustawy będzie zawierać definicje podstawowych pojęć z zakresu działalności gospodarczej oraz zasady wykonywania działalności, z uwzględnieniem wolności, równego traktowania, realiów życia gospodarczego oraz należytych relacji między organami administracji publicznej a przedsiębiorcami.

W założeniach zawarto fundamentalne zasady prawa gospodarczego, w tym m.in. wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminację, co oznacza, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych warunkach.

Zawarto także regułę, że "co nie jest prawem zabronione - jest dozwolone", dzięki czemu "w obszarach nieuregulowanych prawem przedsiębiorca będzie dysponował swobodą wyboru celów i środków swego działania, o ile nie naruszy przy tym praw i wolności innych podmiotów".

Kolejna zasada mówi o przyjaznej interpretacji przepisów i "będzie kierowana do administracji, która w przypadku niedających się usunąć wątpliwości interpretacyjnych przepisów (także w razie możliwych wielu interpretacji) powinna rozstrzygać sprawy w sposób, który nie pogorszy sytuacji przedsiębiorcy".

Następna to domniemanie uczciwości przedsiębiorcy. Zasada ta ma zobowiązywać organ administracji do podjęcia korzystnej dla przedsiębiorcy decyzji w sytuacji, gdy - mimo przeprowadzenia wszelkich możliwych dowodów - pozostaną wciąż wątpliwości dotyczące oceny stanu faktycznego. Wówczas te niewyjaśnione wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść przedsiębiorcy.

Inna wprowadzona reguła dotyczy proporcjonalności. Zgodnie z nią organy administracji publicznej winny podejmować jedynie takie faktyczne działania/decyzje, które są niezbędne do osiągnięcia celu. "Powinny być one adekwatne do celu działań, a więc nie powinny być nadmiernie uciążliwe" - wyjaśniało CIR.

PDG wprowadza ponadto zasadę uprawnionych oczekiwań. "Chodzi o to, by organy administracyjne nie odstępowały od utrwalonej i jednolitej praktyki. Przedsiębiorca ma prawo oczekiwać, że działając w dobrej wierze i z poszanowaniem prawa, nie narazi się na niekorzystne skutki prawne działań/decyzji, zwłaszcza tych, których nie mógł przewidzieć w chwili ich podejmowania" - podkreślało CIR.

Proponowana jest też zasada uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów. Ma ona promować model "pozytywnego zachowania przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym". Przy czym "rolą państwa jest stworzenie skutecznych warunków ochrony i rozwoju konkurencji, poprzez przeciwdziałanie praktykom naruszającym konkurencję". "Taki model służy zarówno innym przedsiębiorcom, jak i konsumentom" - zaznaczało CIR.

Nowe przepisy mają zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r., która zdaniem CIR "nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców, nie odzwierciedla również rzeczywistych problemów zmieniającego się dynamicznie rynku gospodarczego".

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/m321318.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sejm-uchwalil-ustawe-o-finansowaniu-nauki,27,0,1694747.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Finansowanie nauki. Sejm zatwierdził zmianę Ustawa jest kluczowym elementem zmian jakościowych w systemie nauki, które mają służyć poprawie jakości badań naukowych i lepszemu wykorzystywaniu środków na naukę z budżetu państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m322107.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sejm-uchwalil-ustawe-o-odnawialnych-zrodlach,113,0,1694577.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Odnawialne źródła energii. Będzie wsparcie Rządowa propozycja wprowadza nowe zasady wspierania energii wytwarzanej z takich źródeł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m321611.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/waza-sie-losy-budzetu-wiele-niespodzianek,182,0,1677750.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ważą się losy budżetu. Wiele niespodzianek Resort finansów założył, że polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,4 proc., a ceny pójdą w górę. Wpływy do budżetu mają wzrosnąć aż o...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)