Trwa ładowanie...
bDKuxujp

Notowania

Ustawa – Wszystkie wiadomości

14
25.02.2021 21:37

SEJM
 / 
Działacze opozycji z czasów PRL otrzymają większe wsparcie. Sejm poparł nowelę

Jednorazowa i okresowa pomoc pieniężna będzie przysługiwać większej grupie opozycjonistów z czasów PRL. Ponadto będą mogli oni otrzymać jednorazową pomoc pieniężną dwukrotnie w ciągu roku - takie zapisy znalazły się w nowelizacji przyjętej przez Sejm.

12
25.02.2021 20:43

USTAWA
 / 
Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku. Już wszystko jasne. Wiadomo, ile zyskają emeryci

Od 1 marca osoby pobierające najniższą emeryturę otrzymają świadczenie wyższe o 50,88 zł. Ustawa o waloryzacji rent i emerytur została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

44
23.02.2021 8:43

PRAWO
 / 
"Piątka dla zwierząt" wejdzie w życie? Minister odpowiada

Choć jeszcze we wrześniu 2020 roku wydawało się, że Jarosław Kaczyński i PiS przepchną "piątkę dla zwierząt" za wszelką cenę, to jednak dziś ustawa jest coraz dalej od wejścia w życie. - Nie wiem, jakie będą jej dalsze losy - mówi minister rolnictwa Grzegorz Puda.

159
07.02.2021 7:13

OPŁATY
 / 
Podatek od smartfona gorącym kartoflem. Prezydent obiecał, że ustawy nie podpisze, rząd ma problem

Rząd pracuje nad rozszerzeniem opłaty reprograficznej na smartfony, tablety, laptopy i telewizory smart. Prezydent obiecał, że ustawy nie podpisze. Czy na pewno tak będzie? - Dialog z prezydentem póki co odbywał się w formie korespondencyjnej. Kancelaria prezydenta otrzymała od nas raport, myślę, że to jest dobry punkt wyjścia do dyskusji. Opłata reprograficzna wraca jak bumerang, ale jest archaiczna. Należałoby przestać przerzucać ten gorący kartofel z ręki do ręki i porządnie uregulować sprawę ustawy o statusie artysty zawodowego, po wysłuchaniu wszystkich środowisk - powiedział w programie "Money. To się liczy" Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Federacji Konsumentów. - Proste zrobienie opłaty reprograficznej na poziomie 6 proc. to straszne pójście na skróty. Ktoś, kto podsunął takie rozwiązanie premierowi Glińskiemu nie przemyślał, jakie mogą być skutki społeczne. Był na stole projekt podatku od gigantów cyfrowych, został schowany. Powinniśmy wypracować systemowe rozwiązanie - dodał.

593
30.01.2021 13:57

PRAWO
 / 
Chcą zakazu przekazywania ziem Kościołowi. Projekt już w Sejmie

Lewica chce, by państwo nie mogło przekazywać ziem Kościołowi katolickiemu w ramach rekompensat. Krzysztof Śmiszek złożył w Sejmie projekt w tej sprawie.

bDKuxujr
33
22.01.2021 11:06

MANDATY
 / 
Ustawa fotoradarowa. Urzędnicy chcą skuteczniej ściągać mandaty

1 mln 600 tys. mandatów za przekroczenie prędkości. To statystyki ITD za ubiegły rok. Tymczasem tylko 40 proc. z nich udało się wyegzekwować. - Potrzebujemy zmiany w przepisach – tłumaczy w programie "Money. To się liczy" dr Karolina Wieczorek, zastępca Głównego Inpektora Transportu Drogowego. - Jako urząd jesteśmy zobligowani do tego, aby sprawcę zidentyfikować. Część osób próbuje jednak nas oszukać. Od tego powinniśmy odejść. Jesteśmy przygotowani z przepisami nowej ustawy fotoradarowej. To nie będą kary z automatu. Generalna zasada jest taka, aby obywatel chciał z nami współpracować. Chcemy, aby właściciel auta odpowiadał za przekroczenie – dodała.

14
21.01.2021 20:27

USTAWA
 / 
Agencja Rezerw Materiałowych zmienia nazwę. Nadzór nad nią przejmie premier

Agencja Rezerw Materiałowych zniknie, a zastąpi ją Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Nadzór nad nią przejmie premier Mateusz Morawiecki. Ustawa nanosząca zmiany trafiła w czwartek na biurko prezydenta.

193
23.12.2020 9:21

SEGREGACJA
 / 
Segregacja śmieci. Kurtyka: nowe przepisy nie będą obligiem

Zarządzanie odpadami to droga i skomplikowana sprawa, dlatego nowelizowane przepisy zakładają wprowadzenie indywidualnego systemu kontroli segregacji śmieci dla mieszkańców bloków. Jednak minister klimatu uspokaja: to nie będzie oblig, ustawa tylko dla chętnych gmin.

9
22.12.2020 14:43

WIELKA BRYTANIA
 / 
Brexit. Ustawa o pobycie Brytyjczyków w Polsce z podpisem prezydenta

Skoro od lutego Wielka Brytania nie jest częścią Unii Europejskiej, to na nowo trzeba określić zasady pobytu w Polsce obywateli Zjednoczonego Królestwa. Prezydent Andrzej Duda podpisał odpowiednią ustawę.

bDKuxujx
28
15.12.2020 12:33

POMOC
 / 
Tarcza 6.0. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. pomocy branżowej, tzw. tarczę 6.0. To wsparcie dla firm z ok. 40 branż, ma wspomóc 270 tys. podmiotów.

89
10.12.2020 17:15

BUDOWNICTWO
 / 
Dopłaty do czynszu, wsparcie TBS-ów. Pakiet mieszkaniowy na biurko prezydenta

Nawet 1500 złotych dopłaty dla najemców, którzy przez problemy wywołane przez koronawirusa nie są w stanie terminowo płacić czynszu. To jedno z postanowień pakietu mieszkaniowego, który trafi do podpisu prezydenta.

45
13.11.2020 12:56

USTAWA
 / 
Rząd zabiera się za ważną ustawę. To może być rewolucja w polskim krajobrazie

- Reforma planowania przestrzennego to jest główne zadanie resortu budownictwa na najbliższy czas. Jesteśmy na etapie opracowywania założeń do ustawy, chcemy ją szeroko konsultować. Wszyscy znamy szereg dobrych rozwiązań, chcemy je teraz wdrożyć do planowania przestrzennego, ono wymaga reformy. Wciąż wydawane są decyzje o warunkach zabudowy, co jest czasochłonne i uznaniowe, a także bardzo dla gmin kosztowne. Planowanie przestrzenne eliminuje te koszty - mówiła w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Korzyści z uchwalenia planu miejscowego są wieloaspektowe. Powoli dochodzimy społecznie do przekonania, że te plany są potrzebne. Naszym zadaniem jest tłumaczenie tego, bardzo często jeszcze spotykamy się z niezrozumieniem - przekonywała wiceminister.

40
10.11.2020 21:16

SEJM
 / 
Ustawa covidowa. PiS nie spieszy się z publikacją, choć wcześniej zarzucał opieszałość opozycji

Ustawa covidowa, która przewiduje m.in. dodatki dla lekarzy, wejdzie w życie najwcześniej w grudniu. Potwierdził to - poniekąd - rzecznik rządu Piotr Mueller. Wcześniej jednak PiS zarzucił opozycji, że "za nic ma zdrowie Polaków", bo opóźniła prace nad projektem o... jeden dzień.

bDKuxujy
81
22.10.2020 18:03

KORONAWIRUS
 / 
Brak maseczki równa się brak obsługi. Sejm zdecydował

Nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży. Sejm przyjął ustawę.

76
21.10.2020 12:59

SŁUŻBA ZDROWIA
 / 
Koronawirus. PiS rozpaczliwie szuka lekarzy do walki z pandemią. "Tonący brzytwy się chwyta"

Nowa ustawa covidowa, która jeszcze w środę ma być przyjęta w Sejmie, poszerza grono pracowników medycznych, którzy mogą dostać nakaz pracy w szpitalach covidowych. Bez znaczenia ma być wiek dzieci, którymi się opiekują, i poziom wykształcenia. Na pierwszą linię mogą trafić 65-latkowie i karmiące matki.

17
01.10.2020 19:55

REPRYWATYZACJA
 / 
Koniec dzikiej reprywatyzacji. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał ustawę, która umożliwia wypłatę odszkodowań w związku z reprywatyzacją. - To historyczny moment - ocenił wiceminister sprawidliwości Sebastian Kaleta.

3
22.09.2020 16:24

PIS
 / 
Piątka dla zwierząt. Padło zaproszenie dla prezydenta Dudy

Rolnicy protestują przeciwko piątce dla zwierząt, zapraszają polityków na hodowle. - Wielokrotnie zapraszałem na swoje gospodarstwo dziennikarzy, polityków, byłby to zaszczyt gościć prezydenta. Politycy podejmują decyzje na skutek przekazów medialnych, w cale nie chcąc sprawdzić jak te gospodarstwa wyglądają - powiedział w programie "Newsroom" Szczepan Wójcik, prezes Fundacji Polska Ziemia, hodowca norek. - Widzimy co się dzieje w rządzie - zawieszony został minister Ardanowski, widzimy kryzys polityczny, nie dziwię się niektórym posłom, że głosują tak, a nie inaczej, ale niech mają twarde kręgosłupy. Nie wybrał ich Jarosław Kaczyński, wybrali ich wyborcy - podkreślił. Pytany o wsparcie i interwencję ojca Tadeusza Rydzyka odparł, że będzie to jego osobista decyzja. - Chciałbym, by stanął za nami każdy, kto ma sumienie - podsumował.

354
22.09.2020 12:04

OGRZEWANIE
 / 
Rząd sprawdzi, czym ogrzewamy domy. Wielki spis źródeł ciepła

Powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Co to oznacza? - Każdy kocioł, każde źródło ciepła, w ciągu następnego roku czy dwóch, zostanie zewidencjonowane i zapisane w systemie. Będzie wiadomo, gdzie to źródło ciepła jest i jaką klasę energetyczną reprezentuje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Jeśli określimy, jak dużo na danym terenie jest kotłów, które to kopciuchy, to łatwiej będzie walczyć z problemem. Przepis brzmi urzędniczo, ale jest bardzo dobry. Skoro rejestrujemy każdy samochód, który jest emitentem spalin, dlaczego nie rejestrować źródła dymu, które jest wielokrotnie większym źródłem spalin niż nasze samochody - podkreślił.