Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt Strategii Rozwoju w konsultacjach w środę, najpóźniej w czwartek

2
Podziel się:

Projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju trafi do konsultacji w środę, najpóźniej w czwartek - poinformował we wtorek wiceszef MR Jerzy Kwieciński. - To kluczowy dokument do realizacji Polityki rozwoju kraju do 2023 roku - podkreślił.

Projekt Strategii Rozwoju w konsultacjach w środę, najpóźniej w czwartek
(Shutterstock/Praphan Jampala)

- Komitet Koordynacyjny ds. Polityki Rozwoju przyjął "kierunkowo" projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jest on obecnie uzupełniany o propozycje zgłoszone przez komitet. Myślę, że w środę, najpóźniej w czwartek dokument trafi do konsultacji społecznych - powiedział we wtorek dziennikarzom wiceminister rozwoju.

Jak wyjaśnił, działający przy resorcie komitet składa się z przedstawicieli rządu (ministrów, wiceministrów); w jego pracach uczestniczą też w charakterze obserwatorów - marszałkowie.

Wiceminister rozwoju podkreślił, że dokument liczy ponad 200 stron. - Mamy ok. 200 projektów strategicznych, flagowych. Część z nich była już przedstawiana przez wicepremiera Morawieckiego - wyjaśnił.

Kwieciński tłumaczył, że projekt jest aktualizacją średniookresowej strategii rozwoju naszego kraju. Przypomniał, że strategia "Polska 2020" była przyjęta przez rząd w 2012 r., a - jak zaznaczył - średniookresowe strategie rozwoju kraju powinny być aktualizowane co dwa-cztery lata. - Dlatego aktualizujemy ją w oparciu o "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", czyli tzw. Plan Morawieckiego - zaznaczył wiceszef MR.

Jak dodał, strategia opisuje, co rząd będzie robił do 2023 r. w ramach Polityki rozwoju kraju.

Kwieciński podtrzymał, że konsultacje społeczne w sprawie projektu potrwają dwa miesiące, a w październiku powinien nim zająć się rząd. Zapewnił, że rząd chce konsekwentnie realizować inicjatywy przewidziane w projekcie strategii. - Naszym celem jest, by cały system programowania strategicznego ze wszystkimi dokumentami był gotowy na koniec roku - zaznaczył.

Wiceminister rozwoju poinformował, że jego resort przygotowuje ocenę strategii kraju na lata 2007-2015. - Jestem bardzo zainteresowany jej oceną. Myślę, że przedstawię ją pod koniec tego roku - zapowiedział. Dodał, że resort chce również w przyszłości prezentować efekty obecnie aktualizowanej strategii. - Nasz komitet ds. oceny realizacji strategii będzie spotykał się dwa razy w roku i wnikliwie oceniał jej efekty. Wracamy na dawne tory ścisłego planowania strategicznego i oceniania efektów realizacji projektów - podkreślił.

Jak mówił Kwieciński, w ramach strategii powstaje Polski Fundusz Rozwoju, który będzie pełnił funkcję polskiego banku rozwoju. - Zręby tej instytucji już mamy. Chcielibyśmy jednak, aby najważniejsze polskie instytucje gospodarcze zostały zintegrowane w ramach nowej struktury. Na jej czele jest - powstała w połowie kwietnia na bazie Polskich Inwestycji Rozwojowych - spółka Polski Fundusz Rozwoju. W skład tej nowej struktury wchodzi Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Agencja Rozwoju Przemysłu. Chcemy również, aby w tej strukturze znalazła się instytucja, którą roboczo określamy jako Agencja Wspierania Eksportu. Powstanie ona w dużej mierze na bazie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Fundusz ma być jednym z najważniejszych instrumentów wspierających realizację polityki rozwoju Polski - podkreślił.

MR pracuje też nad strukturą i zadaniami nowej instytucji - Agencji Wspierania Eksportu. Ma ona odgrywać znacznie szerszą rolę niż Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Będzie nie tylko przyciągać zagraniczne inwestycje do Polski, ale "wspierać też polski eksport, międzynarodową współpracę naszych firm oraz polskie inwestycje za granicą" - zapowiedział Kwieciński.

- Równolegle, w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przygotowujemy reformę całej dyplomacji gospodarczej, w tym Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji - zaznaczył wiceszef MR.

Ministerstwo Rozwoju - jak podkreślał w wywiadzie dla PAP - pracuje też nad koncepcją powstania agencji ratingowej we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych. - Zależy nam na tym, aby ocena pozycji ratingowej mogła również odnosić się do mniejszych podmiotów, w tym małych i średnich przedsiębiorstw czy samorządów. Ich nie stać na to, by określać swój rating na podstawie analiz prowadzonych przez wielkie agencje. Jest to dla nich za drogie. Zresztą międzynarodowym agencjom bardzo trudno przyznawać rating małym instytucjom. Po pierwsze jest to mało ekonomiczne, a po drugie - rating dla małych podmiotów jest silnie związany z lokalnymi rynkami. Dlatego polska agencja ratingowa bardzo dobrze wypełniłaby tę lukę - tłumaczył.

W połowie lipca do konsultacji publicznych trafił już pakiet ok. 100 ułatwień dla biznesu, przedstawiony na początku czerwca przez szefa MR Mateusza Morawieckiego. Zakłada on m.in. złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm, przejęcie przez ZUS części obowiązków dokumentacyjnych i łatwiejsze odzyskiwanie długów.

Chodzi m.in. o projekty dotyczące: skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych, poprawiające otoczenie prawne przedsiębiorców, ułatwiające dochodzenia wierzytelności, sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej, projekt nowelizacji ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz projekt nowelizacji ustawy Prawo o miarach.

Pakiet dla przedsiębiorców, zapowiadany w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" ma odpowiadać na problemy, z którymi zmagają się dzisiaj polskie firmy. Wicepremier Mateusz Morawiecki zaliczył do nich m.in. ciągnące się w nieskończoność postępowania w urzędach, nieadekwatne do przewinień kary administracyjne, konieczność płacenia składek ZUS w stałej wysokości przez najmniejszych przedsiębiorców, czasochłonne odzyskiwanie długów przez wierzycieli, brak rozwiązań prawnych dla innowacyjnych startupów, a także przepisów pozwalających na niezakłócone działanie firmy po śmierci właściciela.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Stonoga
6 lat temu
art 50 Konstytucji Zapewnia sie nienaruszalność mieszkania !!!
ewa
6 lat temu
e paragon ?? a czy rzad nam zafuduje telefony komorkowe ? nie kazdy korzysta i potrafi obslugiwac . a nie lepiej ustalic podatek kwotowy?