Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Protokół powypadkowy. Treść i załączniki

0
Podziel się:

Sporządzanie protokołu powypadkowego jest ważne, gdy staramy się o odszkodowanie w związku z wypadkiem w pracy. Jeśli go nie przygotujemy, nie będzie można ubiegać się o odszkodowanie z ZUS, a także ubezpieczyciela pracodawcy.

W protokole powypadkowym powinny pojawić się m.in. przyczyny i skutki wypadku, do którego doszło w miejscu pracy
W protokole powypadkowym powinny pojawić się m.in. przyczyny i skutki wypadku, do którego doszło w miejscu pracy (Fotolia, Syda Productions)

Co to jest protokół powypadkowy?

Protokół powypadkowy zawiera przede wszystkim ustalenia dotyczące przyczyn, a także skutków wypadku, jeśli doszło do niego w miejscu pracy. Ustalenia te realizuje zespół powypadkowy, który powołuje pracodawca. Protokół powypadkowy musi być sporządzony najpóźniej w ciągu 14 dni, od momentu, gdy dowiedzieliśmy się o wypadku. Późniejsze przygotowanie protokołu możliwe jest tylko wtedy, gdy przygotowanie go wcześniej nie było możliwe. Wtedy jednak trzeba dopisać notkę o tym, jakie okoliczności przeszkodziły w przygotowaniu protokołu w terminie.

Bez protokołu nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania, który wypłaca ZUS. Odszkodowanie takie może też wypłacić ubezpieczyciel pracodawcy. Jeśli pracodawca nie jest ubezpieczony, to można domagać się odszkodowania od pracodawcy.

Co napisać w protokole powypadkowym?

Jeśli chcielibyśmy uzyskać odszkodowanie z ZUS, to musimy pamiętać, żeby zawierał on adnotację, że wypadek był związany z wykonywaniem pracy, a także że pracownik nie spowodował tego wypadku poprzez swoje umyślne działanie.

Ubezpieczenie można też otrzymać od firmy, która ubezpiecza pracodawcę. Wtedy takie ubezpieczenie będzie wypłacone z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W związku z tym trzeba będzie w protokole potwierdzić winę pracodawcy albo stwierdzić, że nie przestrzegał on przepisów prawa.

W przypadku protokołu powypadkowego należy wpisać:

  • Dane pracodawcy, czyli imię i nazwisko, a także NIP, REGON i PESEL, a także adres siedziby. Nie wolno zapomnieć o kodzie PKD. Konieczne będzie też wpisanie danych osób, które wchodzą w skład zespołu powypadkowego.
  • Kolejnym elementem jest dokonanie ustaleń, które dotyczą okoliczności i przyczyn wypadku.
  • Trzeba też wskazać datę i godzinę podatku, a także podać dane osób poszkodowanych, jak i dane osoby, która wypadek zgłosiła.
  • W następnej części protokołu należy określić przyczyny wypadku i określić czy przyczyną wypadku nie było nieprzestrzeganie przez pracodawcę przepisów BHP albo innych, które dotyczą ochrony życia i zdrowia. Dobrze będzie też wpisać, czy przyczyną wypadku było, czy też nie, naruszenie przez pracownika przepisów związanych z ochroną życia. Niezbędnym punktem będzie też określenie, czy pracownik był trzeźwy.
  • W dalszej części protokołu powypadkowego określamy czy wypadek faktycznie był wypadkiem przy pracy. Wtedy trzeba też uzasadnić takie sformułowanie. Niezbędne będzie też określenie, jaki to był rodzaj wypadku. Na koniec dodaje się wnioski z wypadku, a także wskazuje jakie środki profilaktyczne powinny być wzięte pod uwagę w przyszłości.

Załączniki do protokołu powypadkowego

Do protokołu powypadkowego trzeba dołączyć kilka dokumentów. Będą to:

  • złożone na piśmie wyjaśnienia pracownika, który był ofiarą wypadku;
  • pisemne zeznania świadków;
  • opinia lekarza, w której opisane są obrażenia, a także skutki wypadku;
  • zdjęcia miejsca wypadku;
  • inne dowody.

Jeżeli poszkodowany pracownik albo jego rodzina (gdy pracownik poniósł w wypadku śmierć) zgłaszają zastrzeżenia, to trzeba je wpisać do protokołu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)