Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prowadzenie działalności gospodarczej a praca na umowę zlecenie

0
Podziel się:

Eksperci serwisu internetowego Portal FK informują, że przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej i pracy na umowę zlecenia, jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa z obydwu tytułów

.

W przypadku, gdy wykonujesz pracę w ramach umowy zlecenia i oprócz tego prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązek ubezpieczeń społecznych powstaje z jednego wybranego przez Ciebie tytułu.

Może to być ten, który powstał wcześniej, ale również możesz zostać objęty ubezpieczeniami społecznymi także z drugiego, obydwu lub wybranego przez siebie tytułu. Możesz też zmienić tytuł ubezpieczeń.

Zatem, przepisy dopuszczają taką możliwość, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą zatrudniona jednocześnie na umowę zlecenia, podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym wyłącznie z tytułu wykonywania umowy zlecenia.

Należy jednak zaznaczyć, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa z obydwu tytułów, tzn. zarówno z działalności gospodarczej, jak i z umowy zlecenia.

przedsiębiorcy
działalność gospodarcza
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)