Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przejście z "małego ZUS-u" na "duży ZUS". Z czym się wiąże?

0
Podziel się:

Mimo że długość prawa do małego ZUS-u wydaje się oczywista, obliczenie kiedy kończą się preferencyjne składki może być trudne.

Przejście z "małego ZUS-u" na "duży ZUS". Z czym się wiąże?
(Maj/Reporter)

Obowiązek opłacania składek ZUS dotyczy niemal wszystkich przedsiębiorców. Niektórzy właściciele firm mają jednak prawo do ulgi na początku prowadzenia działalności – jest to tzw. mały ZUS. Jednak po 24 pełnych miesiącach ten okres ulgowy mija. Co i kiedy w takiej sytuacji należy zrobić?

Preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne, zwane potocznie _ małym ZUS-em _, to rozwiązanie, z którego korzystają początkujący przedsiębiorcy. W minionym roku różnica pomiędzy _ dużym _ a _ małym ZUS-em _ wyniosła ok. 570-610 zł miesięcznie (w zależności od tego, czy opłacane jest ubezpieczenie chorobowe). Na początku prowadzenia firmy to znacząca kwota, którą można przeznaczyć np. na rozwój. Jednocześnie przejście na _ duży ZUS _ stanowi poważny test dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy prowadzą działalność na niewielką skalę.

Które firmy mogą korzystać z preferencyjnych składek ZUS?

Prawo do _ małego ZUS-u _ mają osoby rozpoczynające prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ulga w kwotach składek wynika z tego, że są one obliczane od minimalnej miesięcznej podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku _ dużego ZUS-u _, podstawa wymiaru to 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli kwota znacznie wyższa, co skutkuje wyższymi opłatami na rzecz ZUS-u.

W ubiegłym roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 1600 zł brutto. Zatem składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców wyliczane były od podstawy o wysokości 480 zł. Dla właściciela firmy bez uprawnień do ulgi podstawa wymiaru składek wynosiła 2 172,60 zł.

Z przywileju płacenia _ małego ZUS-u _ nie mogą jednak korzystać wszyscy przedsiębiorcy, stawiający pierwsze kroki w biznesie. Przepisy wykluczają taką możliwość dla osób, które:

  • prowadziły działalność gospodarczą i zamknęły ją w ciągu 5 lat poprzedzających rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej,
  • wykonują na rzecz byłego pracodawcy czynności, które wchodziły w zakres obowiązków na etacie u pracodawcy w obecnym lub minionym roku podatkowym,
  • są wspólnikami spółek jawnych, komandytowych, partnerskich lub jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

W którym momencie kończy się prawo do _ małego ZUS-u _?

Mimo że długość prawa do _ małego ZUS-u _ wydaje się oczywista, obliczenie kiedy kończą się preferencyjne składki może być trudne. Z tym także wiąże się ważny argument przemawiający przeciwko temu, by zakładać firmę 1 dnia miesiąca.

Prawo do opłacania preferencyjnych składek ZUS przysługuje przez 24 pełne miesiące. To oznacza, że moment rozpoczęcia prowadzenia firmy może zadecydować o dodatkowych tygodniach posiadania uprawnień do ulgi, gdyż jeśli pierwszy miesiąc prowadzenia firmy jest niepełny, to nie wlicza się go do 24-miesięcznego okresu _ małego ZUS-u _.

Przykładowo, jeżeli przedsiębiorca rozpoczął działalność 1 października 2013 r., prawo do preferencyjnego ZUS-u utraci w dniu 30 września 2015 r. Składki za kolejny miesiąc (tj. październik 2015 r.) muszą zostać odprowadzone według zasad _ dużego ZUS-u _.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w trakcie miesiąca, a nie 1-szego dnia, powoduje, że okres prawa do ulgi zaczyna płynąć dopiero od pierwszego pełnego miesiąca. We wspomnianym przykładzie, jeśli przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą zaledwie dzień później, czyli 2 października, okres 24 miesięcy zaczyna płynąć od 1 listopada 2013 r. To oznacza, że ostatnim miesiącem obowiązywania _ małego ZUS-u _ jest październik 2015 r., a pełna stawka obowiązuje od 1 listopada 2015 r. W praktyce – aż o miesiąc później.

Jak przejść z _ małego ZUS-u _ na _ duży _?

Przejście z _ małego ZUS-u _ na _ duży _ wymaga dopełnienia kilku obowiązków polegających na złożeniu odpowiednich formularzy w ZUS-ie.

  • Złożenie formularza ZUS ZWUA

Znając moment, w którym przestaje przysługiwać preferencyjna składka ZUS, należy przygotować się do wyrejestrowania z _ małego ZUS-u _. Do tego celu służy formularz ZUS ZWUA. Przy wypełnianiu druku jak przyczynę należy podać kod 600, oznaczający _ inną przyczynę wyrejestrowania _.

  • Złożenie formularza ZUS ZUA

Drugim krokiem jest ponowna rejestracja do ubezpieczeń jako przedsiębiorca opłacający składki na zasadach standardowych. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZUA z tą samą datą, co przy wyrejestrowaniu z _ małego ZUS-u _. Na złożenie formularzy ZUS ZWUA i ZUS ZUA przedsiębiorca ma czas do 7 dni od początku miesiąca, w którym obowiązuje go pełna składka ZUS.

  • Złożenie deklaracji ZUS DRA

Przejście na _ duży ZUS _ wiąże się również z obowiązkiem złożenia deklaracji ZUS DRA. Tę deklarację należy składać wówczas, gdy:

  • składki płacone są od innej podstawy, niż standardowa (np. w wyniku choroby),
  • za pierwszy miesiąc opłacania składek standardowych (jeśli składki mają być opłacane standardowo, jednorazowe złożenie deklaracji wystarczy).

Z przejściem na _ duży ZUS _ wiąże się ta druga sytuacja. Co za tym idzie, ZUS DRA należy złożyć jednorazowo, za pierwszy miesiąc opłacania _ dużego ZUS-u _ do 10 dnia następnego miesiąca. Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, termin ten upływa 15 dnia miesiąca.

Przejście na _ duży ZUS _ a zawieszenie działalności gospodarczej

Szczególnym przypadkiem przejścia z _ małego ZUS-u _ na _ duży _ jest sytuacja, w której przedsiębiorca ma zawieszoną działalność gospodarczą w momencie końca prawa do preferencyjnych składek. Warto bowiem pamiętać, że 24-miesięczny okres prawa do preferencyjnych składek ZUS upływa mimo faktu zawieszenia działalności.

Przykładowo, jeśli firma rozpoczęła działalność 1 października 2013 r. i równo po roku zawiesiła swoją działalność na okres dwóch lat, preferencyjne składki ZUS obowiązują jedynie do 30 września 2015 r. Fakt, że w tym czasie firma nie działa (jest zawieszona) niczego nie zmienia.

Czy jednak obowiązków związanych z przejściem z _ małego _ na _ duży ZUS _ należy dokonać w trakcie zawieszenia działalności? Nie. Przedsiębiorca dopełnia opisanych powyżej obowiązków wówczas, gdy wznowi działalność. Na wyrejestrowanie i rejestrację w ZUS-ie ma 7 dni od daty wznowienia działalności gospodarczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Awantura wokół OFE bez znaczenia dla przedsiębiorców Od kwietnia 2014 r. będzie można zdecydować, czy w ramach drugiego filaru chcemy oszczędzać na emeryturę w OFE, czy na subkoncie w ZUS.
Zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie masz obowiązki? Zawieszenie działalności gospodarczej to czasowe zaprzestanie jej prowadzenia, które może trwać od 30 dni do 24 miesięcy.
Pensja płacona rodzicom jest kosztem firmy Przedsiębiorca może zatrudnić rodziców w firmie na podstawie umowy o pracę i mimo tego płacić za nich dużo niższy ZUS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)