Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Przelew do urzędu skarbowego. Czym różni się od tradycyjnego przelewu?

3
Podziel się:

Każda osoba, nawet ta, która nie prowadzi działalności gospodarczej, będzie pewnie miała okazję dokonywać przelewu do urzędu skarbowego. Może się tak zdarzyć, jeśli będzie trzeba dopłacić brakującą kwotę podatku.

Przelew do urzędu skarbowego, czy też przelew podatkowy, wymaga wypełnienia specjalnego formularza i różni się od tradycyjnego przelewu
Przelew do urzędu skarbowego, czy też przelew podatkowy, wymaga wypełnienia specjalnego formularza i różni się od tradycyjnego przelewu (Shutterstock.com)

Sposoby rozliczania się z urzędem skarbowym

Przedsiębiorcy rozliczają regularnie w urzędzie skarbowym podatek VAT, a także dochodowy. Podatki można zapłacić w kasie urzędu skarbowego albo w placówce Poczty Polskiej. Tam można dokonać płatności gotówką lub kartą płatniczą. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z formalności przez internet. Dowiedz się jak wykonać skutecznie przelew pieniędzy do urzędu skarbowego.

Czym jest przelew do urzędu skarbowego?

Jeśli myślisz, że przelew podatkowy jest takim samym przelewem, jak każdy inny, to srogo się mylisz. Do dokonania przelewu do urzędu skarbowego trzeba użyć specjalnego formularza. Nie można takiego przelewu zrealizować w ten sam sposób, w jaki płacimy rachunki albo zakupy w sklepach internetowych.

Wszystko dlatego, że formularz przelewu wymaga przygotowania specjalnych danych. W związku z tym, chcąc przygotować przelew do urzędu skarbowego, w aplikacji bankowej albo też w serwisie transakcyjnym trzeba użyć opcji "przelew podatkowy" lub "przelew do urzędu skarbowego". Otworzy się nam nowe okienko, w którym trzeba będzie podać nazwę urzędu skarbowego. Wtedy system zwykle przypisze odpowiedni numer rachunku bankowego. Trzeba będzie też podać symbol formularza. Najczęściej będą to:

  • PIT-5, czyli przelew zaliczki na podatek dochodowy;
  • PIT-5L, związany z zaliczkę liniowego podatku dochodowego;
  • VAT-7 dotyczy podatku VAT, który opłaca się miesięcznie;
  • VAT-7K, czyli podatek opłacany kwartalni;
  • VAT-9M, dotyczący podatku od importu usług.

Jakie dane są potrzebne do przelewu podatkowego?

Kolejnym krokiem jest wpisanie identyfikatora. Będzie to numer NIP. Potem trzeba też podać okres, którego dotyczy podatek. Jeśli to miesiąc będziemy zaznaczać (M), jeśli rok (R), jeśli kwartał to K, a dzień J. Trzeba też podać okres, za który się rozliczamy.

W polu "identyfikacja zobowiązania" nie wpisujemy nic, jeśli przelew dotyczy podatku dochodowego lub VAT-u (bo te oznaczyliśmy w rubryce wcześniej). Identyfikator płatności wypełniany jest wyłącznie wtedy, gdy trzeba zapłacić należność, która wynika np. z tytułu wykonawczego.

Na koniec trzeba będzie wpisać kwotę przelewu, zatwierdzić transakcję i już gotowe.

Forma rozliczenia konkretnego przelewu podatkowego zależy w dużej mierze od banku. Są takie systemy bankowe, które będą podpowiadać kolejne kroki. Warto wiedzieć, że w przypadku urzędu skarbowego, zaliczkę na podatek dochodowy opłacić należy do 20. dnia każdego miesiąca, a 25. dnia rozliczamy podatek VAT.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
sasas
2 lata temu
Od 2007 został zniesiony formularz "PIT 5", w związku z czym zaliczkę na podatek dochodowy wpłaca się podając kod "PIT".
Pan PIT
2 lata temu
Od 2007 został zniesiony formularz "PIT 5", w związku z czym zaliczkę na podatek dochodowy wpłaca się podając kod "PIT".
Rebeka
3 lata temu
Czy podatek od nieruchości do urzędu miasta również należy płacić przelewem podatkowym czy może zwykłym?