Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Przelicznik VAT. Jakie stawki podatku obowiązują?

1
Podziel się:

VAT (podatek od wartości dodanej) to rodzaj pośredniego podatku konsumpcyjnego nakładanego na wartość dodaną do towarów lub usług, szczególnie na różnych etapach łańcucha dostaw, który może obejmować produkcję, sprzedaż hurtową, dystrybucję, dostawę lub wszelkie inne etapy, które przynoszą wartość dodaną do produktu.

Przelicznik VAT pozwala na wyliczenie odpowiednich wartości netto i brutto
Przelicznik VAT pozwala na wyliczenie odpowiednich wartości netto i brutto (WP.PL)

VAT na świecie

VAT jest powszechnie używany przez rządy na całym świecie jako jedno z głównych źródeł ich dochodów i stanowi około 20 proc. światowych wpływów podatkowych. Jest to najpopularniejszy podatek konsumpcyjny na świecie i jest egzekwowany w ponad 160 krajach.

Członkowie należący do Unii Europejskiej mają zobowiązanie do pobierania minimalnej stawki VAT. Co ciekawe, Stany Zjednoczone to jedyny rozwinięty kraj na świecie, który nie wykorzystuje podatku VAT.

VAT w Polsce

VAT to podatek, który w Polsce jest obowiązkowy i stanowi istotny wpływ do budżetu państwa. Na co dzień osoby, które nie są przedsiębiorcami, w małym stopniu zdają sobie sprawę z jego istnienia, a to dlatego, że stawka podatku VAT jest niejako automatycznie dodawana do końcowej ceny produktu. Przelicznik VAT przyda się w sytuacji, kiedy przeliczyć trzeba wartość netto i brutto, czyli odjąć lub dodać wartość podatku od towarów i usług.

Tak naprawdę podatek VAT opłaca nabywca towaru. Jest on doliczany na każdym etapie wytwarzania danego dobra. Przedsiębiorca, który jest płatnikiem tego podatku, ma prawo go odliczyć, jeżeli związany jest on z opodatkowaną działalnością. W zamierzeniu tego rodzaju podatek nie ma być obciążeniem dla właściciela firmy.

Zarejestrowani płatnicy VAT otrzymują numer i muszą wykazać VAT naliczony klientom na fakturach. W ten sposób klient, jeśli jest zarejestrowanym przedsiębiorcą, wie, ile może odliczyć po kolei, a konsument wie, ile zapłacił podatku od produktu końcowego. W ten sposób prawidłowy podatek VAT jest wypłacany etapami i do pewnego stopnia system sam się kontroluje.

Przelicznik VAT – stawka

Stawka 23 proc. VAT jest najbardziej popularną wysokością stawki tego podatku. Nie są to jednak wszystkie możliwości. Istnieje także stawka 0 proc., która wykorzystywana jest przy transakcjach zagranicznych. Dotyczy ona także usług związanych z transportem morskim i lotniczym. Poszukiwać jej można również w niektórych usługach związanych z turystyką.

Stawka 5 proc. VAT należna jest w przypadku podstawowych produktów spożywczych oraz przy książkach drukowanych i elektronicznych. Dotyczy ona też czasopism specjalistycznych.

Stawka VAT 8 proc. naliczana jest na towary i usługi budowlane oraz remontowe.

Stawka VAT 23 proc. jest wykorzystywana przy innego typu usługach i towarach. Istnieją także dawne, archiwalne stawki VAT, z których obecnie się nie korzysta.

Przelicznik VAT

Przelicznik VAT w formie wygodnego kalkulatora pozwala na bezpłatne i szybkie przeliczenie stawek netto i brutto. Przyda się to na przykład przedsiębiorcy. Przelicznik VAT umożliwia również wybór odpowiedniej stawki VAT, stosownej do przeliczanego produktu. Dodatkowo można także posłużyć się kwotą netto lub brutto, przez co jest to bardzo wygodna forma.

Standardowa stawka VAT (23 proc.) jest bardzo łatwa do obliczenia. Wszystko, co musisz zrobić, to pomnożyć kwotę podatku VAT przez 0,23.

Wyłączna wartość VAT: 50 zł

Kwota VAT: 50 zł x 0,23 = 11,5 zł

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Seb
4 lata temu
Bzdura!!! 100 netto to 123 brutto. 123 * 0.23 nie równa się 23