Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ryczałt nie dla każdego samozatrudnionego

0
Podziel się:

Nierzadko zdarza się, iż pracodawca oferuje swojemu pracownikowi, aby ten swe dotychczasowe obowiązki wynikające z pracy najemnej zaczął wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ryczałt nie dla każdego samozatrudnionego
(Lisafx/Dreamstime)

Jeśli odbiorcą świadczonych przez przedsiębiorcę usług ma być m.in. jego były pracodawca, a usługi mają mieć taki sam charakter, jak wykonywana przed otwarciem działalności praca najemna na rzecz pracodawcy, wybór ryczałtowego rozliczenia nie jest możliwy.

Nierzadko zdarza się, iż pracodawca oferuje swojemu pracownikowi, aby ten swe dotychczasowe obowiązki wynikające z pracy najemnej zaczął wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę, ale współpraca jest kontynuowana. Staje się on klientem byłego pracownika. Jest to szczególnie opłacalne dla osób osiągających wysokie dochody i pozwala zmniejszyć duże obciążenia podatkowe.

Taka sytuacja powoduje jednak wykluczenie wyboru opodatkowania przez rozpoczynającego działalność przedsiębiorcę w preferencyjnej formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przepisy podatkowe wyraźnie wskazują, iż dokonywanie sprzedaży towarów lub uzyskanie przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odbiera podatnikowi prawo do wyboru ryczałtu.

Niemożliwe również rozliczenie podatkiem liniowym

Podatnik rozpoczynający działalność z zamiarem świadczenia usługi na rzecz byłego pracodawcy nie będzie mógł skorzystać także z innej formy opodatkowania, tj. z podatku liniowego. Świadczenie usług na rzecz byłego czy obecnego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom, jakie wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy) uniemożliwia także wybór opodatkowania podatkiem liniowym.

Dostępna forma opodatkowania

Płatnik otwierający własną firmę z zamiarem świadczenia usług na rzecz swojego byłego lub obecnego pracodawcy, może wybrać zatem jedynie opodatkowanie na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej.

Co ważne, w sytuacji gdy rozpoczynający działalność przedsiębiorca wybrał liniową stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, a w ciągu roku podatkowego wyświadczy usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i uzyska z tego tytułu przychody, będzie zobowiązany nie tylko do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, ale także do uiszczenia odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tychże zaliczek.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatek liniowy czy skala podatkowa? Co wybrać? Skala podatkowa może być opłacalna dla przedsiębiorcy nawet przy dochodzie firmy znacznie przekraczającym pierwszy próg podatkowy
Ryczałt. Zobacz, komu się opłaca Ryczałt pozbawia przedsiębiorcę możliwości korzystnego, wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Co daje w zamian?
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)