Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sądownictwo gospodarcze ma działać sprawniej

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości obiecał, że dzięki tym zmianom przedsiębiorcy przestaną być traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

Sądownictwo gospodarcze ma działać sprawniej
(Krzysztof Białoskórski<br/>orka.sejm.gov.pl)

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział wzmocnienie pionu sądownictwa gospodarczego. Liczy też na to, że w tym tygodniu parlament przyjmie nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która zakłada odejście od odrębnej procedury w sprawach gospodarczych.

Kwiatkowski mówił na konferencji prasowej przed spotkaniem z Łódzką Lożą Business Centre Club, że dzięki tym zmianom przedsiębiorcy przestaną być w Polsce traktowani jak _ obywatele drugiej kategorii _. Dodał, że sprawy gospodarcze będą prowadzone przez wyspecjalizowanych sędziów i na analogicznych zasadach jak sprawy cywilne.

Minister zapowiedział wzmacnianie pionu sądownictwa gospodarczego i szybsze rozstrzyganie spraw. Mówił też, że wkrótce wszystkie wypisy z rejestrów, nie tylko z ksiąg wieczystych, ale także rejestrów gospodarczych, będzie można uzyskać on-line, z mocą dokumentu urzędowego i bezpłatnie.

_ - Jeszcze więcej czynności, nie tylko te, które dzisiaj można do e-sądu zgłaszać, będzie kierowane przez internet. Mówimy o szerokim wachlarzu czynności. Dzisiaj jest to e-księga wieczysta, czy dochodzenie należności w tzw. elektronicznym postępowaniu nakazowym. Za chwilę dojdzie do tego bankowy tytuł egzekucyjny. Pracujemy nad kolejnymi zmianami _ - dodał Kwiatkowski. Nie chciał jednak ujawnić szczegółów.

Minister mówił także, że wymiar sprawiedliwości nie może nadużywać takich środków, jak np. podsłuchy. Odniósł to do dyskusji w UE o tzw. Europejskim Nakazie Dochodzeniowym, czyli automatycznym zlecaniu pewnych czynności dowodowych między krajami. - _ Takie techniki, z których korzysta policja i służby nie powinny być zbyt szeroko wykorzystywane we współpracy międzynarodowej, a jeśli już są, w absolutnie wyjątkowych sytuacjach, to musi to być obostrzone takimi regułami, żeby było wyjątkiem stosowanie tych narzędzi, a nie powszechnością _ - dodał.

Prezes BCC Marek Goliszewski mówił podczas konferencji, że według 97 proc. członków BCC, którzy wypowiedzieli się w ankiecie, sędziowie orzekający w sprawach gospodarczych, cywilnych i karnoskarbowych potrzebują dodatkowych szkoleń z zakresu problematyki finansowej i gospodarczej.

BCC wspólnie z ministerstwem sprawiedliwości przygotowuje projekt edukacyjny dla prokuratorów i sędziów, którego wdrażanie planowane jest jesienią, po wyborach. Zdaniem Goliszewskiego, sędziowie muszą mieć dodatkową wiedzę _ zwłaszcza z dziedziny finansów, nowoczesnej ekonomii, nowoczesnego gospodarowania. _Sugerujemy, kto i jakie tematy powinien wykładać z zakresu praktyki gospodarczej, żeby sędziowie mieli większą wiedzę, jak się gospodaruje w nowoczesnym przedsiębiorstwie" - mówił.

Z ankiety BCC wynika także, że ponad 92 proc. przedsiębiorców opowiada się za wprowadzeniem oceny okresowej pracy sędziów, a ponad 94 proc. uważa, że e-KRS przyczyni się do zwiększenia dostępności dokumentów rejestrowych spółek. Większość przedsiębiorców popiera także możliwości rejestracji spółek z o.o. przez internet w ciągu 24 godzin, które ma ruszyć z początkiem przyszłego roku.

Czytaj więcej o ułatwieniach dla przedsiębiorców
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/z;projektu;ustawy;deregulacyjnej;znikaja;kolejne;ulatwienia,26,0,873242.html) Znikają kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców Ze stu zmian opisywanych w założeniach do projektu ustawy deregulacyjnej, zostało zaledwie dwadzieścia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t77910.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zle;prawo;boli;wiecej;czarnych;barier,184,0,804024.html) Złe prawo boli. Więcej "czarnych barier" W ubiegłym roku przybyło barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej – wynika z Czarnej Listy Barier, którą po raz ósmy przedstawiła PKPP Lewiatan.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t74619.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/po;obiecuje;zmiany;w;rozliczaniu;podatkow,127,0,907391.html) Obietnice wyborcze PO: Rewolucja w PIT Platforma Obywatelska zapowiada, że rezygnacja z formularza przyczyni się do większego bezpieczeństwa podatników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)