Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Samochód zamortyzowany przez męża przekazany firmie żony

0
Podziel się:

Czy małżeństwo może "dwukrotnie" zamortyzować wspólnie kupiony samochód? Prawo podatkowe stara się przed takimi przypadkami zabezpieczyć, bowiem idea odliczania tych samych kosztów więcej niż raz jest zdecydowanie sprzeczna z interesem fiskusa.

Czy małżeństwo może "dwukrotnie" zamortyzować wspólnie kupiony samochód? Prawo podatkowe stara się przed takimi przypadkami zabezpieczyć, bowiem idea odliczania tych samych kosztów więcej niż raz jest zdecydowanie sprzeczna z interesem fiskusa.

Jak się jednak okazuje, ustawodawca nie każdą sytuację zdołał przewidzieć. Izba Skarbowa w Bydgoszczy, decyzją PB2/005-SIP-124/05 z dnia 24 sierpnia 2005 uchylającą postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu przyznała podatniczce prawo do zaliczenia w koszty odpisów od samochodu, wcześniej w pełni zamortyzowanego w firmie męża.

Kupiony przez małżonków pojazd stanowił ich wspólną własność i używany był do celów prywatnych. Po pewnym czasie prowadzący działalność gospodarczą mąż wprowadził go do ewidencji środków trwałych i w następnych latach odliczył pełną amortyzację w ramach prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej.

Samochód, jako nieodpłatnie przekazany, wprowadziła do swojej odrębnej działalności żona, po czym zwróciła się do Urzędu w Inowrocławiu z pytaniem, czy ma prawo wycenić go wedle stawek rynkowych i zaliczać w koszty swojej firmy odpowiednie odpisy amortyzacyjne.

Otrzymała odpowiedź odmowną, w której Naczelnik U.S. powołał się na przepis mówiący o tym, że każdy z małżonków, korzystający ze wspólnego majątku w ramach odrębnie prowadzonych działalności gospodarczych ma prawo do amortyzowania tylko części jego wartości.

Jak stwierdziła jednak Izba Skarbowa przywoływany w postanowieniu artykuł 22g ust. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma w tym przypadku zastosowania, ponieważ małżonkowie nie używali samochodu równocześnie!

Najpierw był on bowiem środkiem trwałym wprowadzonym do jednej a później do drugiej z odrębnie istniejących firm. Organ podatkowy przyznał więc rację podatniczce, uznając jej prawo do ponownej wyceny i amortyzacji pojazdu.

Trzeba tu podkreślić, że w tej sytuacji treść przepisów jest raczej konsekwencją zaniedbania niż świadomej intencji prawodawcy. Gdyby bowiem małżeństwo używało samochodu równocześnie, bądź n.p. żona przejęłaby na swoje nazwisko firmę męża - praw do dwukrotnego odliczenia kosztów by nie było.

Cóż, raz przynajmniej błąd ustawodawcy zadziałał na korzyść podatnika..

Zazwyczaj błędy ustawodawcy interpretowane są na niekorzyść podatnika. Tym razem jednak stało się odwrotnie.

UWAGA: Przypomnijmy, że decyzja IS wydana jest w indywidualnej sprawie. Nie jest więc oficjalną interpretacją, obowiązującą każdy organ skarbowy w Polsce. Podatnikom, znajdującym się w podobnej sytuacji radzę zwrócić się z wnioskiem o interpretację do własnego Urzędu Skarbowego, najlepiej powołując się na: decyzja Izby Skarbowej w Bydgoszczy, z dnia 24 sierpnia 2005 sygnatura PB2/005-SIP-124/05.

podatki
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)