Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Skierowanie na badania wstępne. Kto wypisuje skierowanie i wykonuje badania?

0
Podziel się:

Jeśli pracownik rozpoczyna pracę, to pracodawca ma obowiązek skierować go na badania wstępne. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy dopiero przystępują do pracy. Jeśli pracodawca dopuści do pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań, grożą mu konsekwencje.

Badania wstępne wykonuje lekarz medycyny pracy
Badania wstępne wykonuje lekarz medycyny pracy (Fotolia)

Badania wstępne wykonuje się jeszcze zanim pracownik przystąpi do pracy. Takie badania muszą mieć wykonane wszyscy pracownicy, którzy przyjmowani są do pracy i będą pracować na podstawie stosunku pracy.

Obowiązek wykonania badań wstępnych

Z obowiązku wykonania badań wstępnych zwolnione są osoby, które podejmują pracę ponownie u tego samego pracodawcy pod warunkiem, że zajmować będą to samo stanowisko, a warunki pracy się nie zmienią. Istotne jest, by taka umowa była zawarta najpóźniej w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej.

Oczywiście skierowania na badania wstępne nie trzeba też wypisać pracownikowi, który będzie w stanie przedstawić aktualne orzeczenie lekarskie, w którym lekarz potwierdza, że nie ma przeciwwskazań, żeby pracownik mógł pracować w określonych w skierowaniu warunkach, jeśli przerwa między zatrudnieniem nie przekracza 30 dni, a także, jeśli osoba zatrudniania nie będzie musiał wykonywać prac uważanych za szczególnie niebezpieczne.

Pracownik, który już będzie zatrudniony, ma obowiązek przechodzenia regularnych badań kontrolnych.

Kto wypisuje skierowanie na badanie wstępne?

Żeby można było przeprowadzić badanie wstępne do pracy, pracownik potrzebuje mieć skierowanie. Takie skierowanie wystawia pracodawca. Musi ono być wystawione w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz jest przeznaczony dla lekarza, z drugiego korzysta pracownik. Skierowanie na badania wstępne powinno zawierać dokładny opis stanowiska, na którym będzie pracować osoba, którą kieruje się na badania. Na skierowaniu należy też wypisać wszystkie niebezpieczne czynniki, które występują na stanowisku pracy.

Badania wstępne wykonuje lekarz medycyny pracy. Bada on przede wszystkim zdrowie pacjenta. Kontroluje również wpływ pracy na przyszły stan zdrowia pracownika. Wynik takiego badania decyduje, czy można pracownika dopuścić do pracy, czy nie.

Regularne badania lekarskie

Cały dział medycyny pracy, który jest związany z tematem skierowań na badania wstępne, zajmuje się ochroną zdrowia pracujących. Lekarze medycyny pracy nie tylko wykonują takie badania na początku zatrudnienia pracownika, ale są zobowiązani do wykonania takich badań regularnie w trakcie zatrudnienia przez określony czas.

Pracodawca ma obowiązek dbać o zdrowie swoich pracowników. Nakazuje mu to kodeks pracy. Pracodawca jest zobowiązany do stworzenia bezpiecznych warunków pracy. Odpowiada też za to, by pracownicy mieli wykonane badania lekarskie. Jeśli pracownik ich nie posiada, nie może być dopuszczony do pracy.

Na badania muszą odbyć wszyscy ci pracownicy, którzy świadczą pracę na podstawie umowy o pracę, ale również ci, którzy wykonują prace niebezpieczne i są narażeni na szkodliwe lub niebezpieczne czynniki.

Kto przeprowadza wstępne badanie lekarskie?

Pracodawca powinien mieć umowę z lekarzem medycy pracy. Wtedy taki lekarz będzie obsługiwał wszystkich pracowników w zakresie badań wstępnych, jak i okresowych. Koszt badań pokrywa pracodawca.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)