Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD za odliczeniem 100 proc. VAT od aut z kratką

0
Podziel się:

Sojusz proponuje też umożliwić firmom odliczanie 100 proc. VAT od ceny paliwa.

SLD za odliczeniem 100 proc. VAT od aut z kratką
(Gudellaphoto - Fotolia.com)

Możliwość odliczenia 100 proc. VAT (zamiast 60 proc. obecnie) przy zakupie aut o masie całkowitej do 3,5 tony zakłada projekt ustawy SLD złożony w Sejmie. Sojusz proponuje też umożliwić firmom odliczanie 100 proc. VAT od ceny paliwa.

Rzecznik klubu SLD Dariusz Joński na wtorkowej konferencji prasowej zarzucił rządowi PO-PSL brak działań pomocowych w odniesieniu do branży motoryzacyjnej w Polsce. Przekonywał, że branża się zwija, zamiast rozwijać. Przypomniał, że zatrudnienia ponad milion osób. _ Niestety, PO stała się formacją, która niszczy branżę motoryzacyjną _ - ocenił Joński.

Jak poinformował, we wtorek SLD złożyło do laski marszałkowskiej projekt ustawy, który umożliwi przedsiębiorcom odliczenie 100 proc. VAT zawartego w cenie zakupu samochodu i 100 proc. od VAT od ceny paliwa. Zgodnie z projektem SLD pełne odliczenie VAT miałoby przysługiwać przy zakupie aut o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

_ Powyższe dotyczyć będzie również podatku naliczonego w związku z importem oraz użytkowaniem takich pojazdów na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu oraz umów o podobnym charakterze _ - czytamy w uzasadnieniu projektu przekazanego. Sojusz twierdzi, że koszty pełnego odliczenia VAT będą w pełni rekompensowane przez wzrost rynku samochodowego. Projekt SLD zmienia ustawy o podatku od towarów i usług, o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych.

Obecnie firma może odliczyć 60 proc. VAT zawartego w cenie pojazdu, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. W przypadku takich aut nie można odliczać VAT z ceny paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Można natomiast odliczać 100 proc. VAT zawartego w cenach części do takich aut.

Od 1 stycznia 2014 r. można natomiast odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych _ z kratką _, które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Wygasła bowiem zgoda Brukseli na stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Resort finansów zwrócił się do UE o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, na decyzję czekano do połowy grudnia 2013 r.

MF chce jak najszybciej zmienić obowiązujące zasady, które umożliwiają pełne odliczenie VAT od samochodu z kratką. Zgodnie z projektem, który wkrótce wejdzie w życie, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (z wyjątkiem zakupu paliwa, gdyż ta możliwość zacznie obowiązywać dopiero od lipca 2015 r. - warto dopisać) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Więcej o zmianach w VAT

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)