Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Jaką dywidendę wypłaci koncern z WIG20

0
Podziel się:

Firma może być bardzo hojna wobec akcjonariuszy.

Spółka dnia: Jaką dywidendę wypłaci koncern z WIG20
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Konsensus rynkowy wskazuje, że KGHM wypłaci z zysku za 2012 r. 2,744 mld zł dywidendy, czyli 13,72 zł na akcję. W porównaniu do zagranicznych spółek wydobywczych, polski koncern jest bardzo hojny.

Nie będzie jednak atrakcyjny dla inwestorów, jeśli pod wypłaty dla akcjonariuszy będzie zaciągał dług. Poniżej konsensus prognoz dotyczący poziomu dywidendy z KGHM Polska Miedź za 2012 r. sporządzony na podstawie oczekiwań biur maklerskich.

Średnia prognoz analityków wskazuje, że z zysku KGHM Polska Miedź za 2012 r. w wysokości 4,868 mld zł, na wypłatę dla akcjonariuszy trafiłoby 2,744 mld zł, czyli ponad 56 proc.

- _ Nikt już chyba nie zakłada, że KGHM wypłaci w formie dywidendy tylko 30 proc. zeszłorocznego zysku. Ponadto rynek oczekuje, że na jej poczet spółka zaciągnie dług. Moje szacunki wskazują, że dywidenda wyniesie 13,5 zł na akcję _ - poinformował Robert Maj z KBC Securities. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę tegoroczny program inwestycyjny spółki, możliwość zwiększenia zadłużenia, a także zakładając, że średnioroczny poziom cen miedzi nie odbiegnie znacząco od 8 tys. USD za tonę w 2013 r., dywidenda na poziomie 13,5 zł na akcję, czyli ok. 55 proc. zeszłorocznego zysku netto KGHM, jest bezpieczna dla spółki.

Obserwuj bieżące notowania KGHM podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wyższe oczekiwania co do dywidendy, ma z kolei Michał Zasadzki z Erste Group. Jego zdaniem wyniesie ona 15 zł na akcję (ok. 62 proc. zysku netto za 2012 r.), choć nie wyklucza, że będzie większa. Również jego zdaniem spółka zaciągnie dług. - _ Naszym zdaniem jest to poziom bezpieczny, zważywszy na to, że spółka może się zadłużać. Na razie KGHM ma 1 mld zł zadłużenia, które wziął na swoje barki pod koniec zeszłego roku, zresztą w związku z wypłatą II transzy dywidendy za 2011 r. Moim zdaniem, KGHM i tym razem będzie zmuszony do zaciągnięcia długu ze względu na to, że Skarb Państwa, w związku z trudną sytuacją budżetową, będzie chciał najpewniej wypłacić wyższą dywidendę. Tak naprawdę nie zdziwiłbym się, gdyby ostateczna kwota przebiła 15 zł na akcję _ - poinformował.

- _ Sytuacja KGHM jest skomplikowana. Z jednej strony inwestorzy lubią spółki wypłacające wysoką dywidendę. Stąd należy przypuszczać, że stopa dywidendy będzie głównym czynnikiem, dzięki któremu kurs KGHM powinien rosnąć po ostatniej korekcie. Z drugiej strony, w długim terminie nie jest atrakcyjne, że spółka zadłuża się, aby wypłacić wyższą dywidendę. Tym bardziej, że jest już obłożona podatkiem od kopalin _ - dodał.

W jego ocenie należy znaleźć złoty środek miedzy dążeniami KGHM do bycia spółka wzrostową, a oczekiwaniami MSP, że będzie to spółka dywidendowa. _ W kolejnych latach potencjał dywidendowy KGHM będzie dużo mniejszy niż chociażby w tym roku _ - zaznacza analityk Erste Group.

Maciej Wewiórski, analityk DM IDMSA zwraca uwagę, że zagraniczne spółki z sektora wydobywczego nie mają w zwyczaju wypłacania tak sowitych dywidend jak KGHM. - _ Stopa dywidendy w przypadku polskiego koncernu miedziowego jest na mocnym jednocyfrowym poziomie i jest z punktu widzenia inwestorów zagranicznych atrakcyjna _ - poinformował.

Zgadza się z nim Michał Zasadzki z Erste Group. - _ W porównaniu do innych firm wydobywczych, a miedziowych zwłaszcza, KGHM jest wyjątkowo hojną spółką. W zeszłym roku stopa dywidendy oscylowała w okolicy 20 proc., w dwóch wcześniejszych latach było to jednak 3-7 proc. Średnia z ostatnich 8 lat to z kolei ok. 10 proc. Natomiast spółki zagraniczne wypłacają średnio 2-3 proc. Wynika to z faktu, że są one głównie spółkami prywatnymi, natomiast KGHM to jeden z największych kontrybutorów, jeżeli chodzi o wpływy z tytułu dywidend do budżetu państwa _ - podał.

Zarząd KGHM Polska Miedź chce w przyszłości uzależnić swoją politykę dywidendową od przepływów pieniężnych. Zdaniem analityków jest mało prawdopodobne, żeby właściciele spółki się na to zgodzili. - _ Moim zdaniem jest to mało prawdopodobne. Tym samym MSP utrudniłoby sobie wypłatę ze spółki sowitych dywidend, bo formalnie potencjał ku temu byłby mniejszy. KGHM zakłada na ten rok ok. 3 mld zł wydatków inwestycyjnych, co jest poziomem wysokim jak na tę spółkę. W zeszłym roku nie sięgnęły one nawet 2 mld zł. Moim zdaniem, poprzez zaproponowanie nowej polityki dywidendowej, zarząd chce pokazać właścicielowi, że potrzeby kapitałowe KGHM są wysokie _ - skomentował Zasadzki.

- _ Wydaje mi się, że nie jest to cel możliwy do zrealizowania. Spodziewam się, że nie będzie na to zgody właściciela _ - wtóruje mu Maciej Wewiórski z DM IDMSA. Z kolei zdaniem Roberta Maja z KBC Seciurities, bez względu na to jak zostanie skonstruowana polityka dywidendowa KGHM, najważniejsze jest to, by była przewidywalna. - _ Czy dywidenda zostanie oparta o zysk netto, czy o przepływy operacyjne, to sprawa drugorzędna. Musi być przede wszystkim przewidywalna. Jest to więc bardziej kwestia dotycząca Skarbu Państwa i tego, czy jest w stanie przestrzegać polityki dywidendowej w spółkach, w których jest większościowym udziałowcem. W tej chwili polityka dywidendowa KGHM jest tak naprawdę martwa _ - poinformował.

Obecnie polityka dywidendowa KGHM oparta jest na zysku netto i zakłada przeznaczanie na wypłaty dla akcjonariuszy od 30 do 50 proc. zysku, jednak to akcjonariusze, a przede wszystkim Skarb Państwa, który ma 31,79 proc. akcji KGHM, mają ostatnie słowo w kwestii poziomu wypłacanej dywidendy.

Z zysku za 2011 r. KGHM wypłacił akcjonariuszom 28,34 zł dywidendy na akcję, co było zgodne z propozycją Skarbu Państwa. Na dywidendę trafiło 5,668 mld zł, z 11,3 mld zł zysku netto (ok. 50 proc.). Zarząd wnioskował wówczas o wypłatę 17 zł dywidendy na akcję.Z zysku za 2010 r. spółka wypłaciła również wyższą dywidendę niż pierwotnie proponował zarząd, zgodną z wnioskiem MSP. Wyniosła ona 14,90 zł dywidendy na akcję, czyli o 6,90 zł więcej niż wnioskowały władze spółki. Tym samym na dywidendę trafiło ok. 65 proc. zysku za 2010 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)