Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Spółki osobowe. Jaką spółkę najprościej założyć?

0
Podziel się:

Spółka to forma prowadzenie działalności, która opiera się na odpowiedniej umowie albo statucie. Najprostszymi spółkami są spółki osobowe.

Do spółek osobowych zaliczamy spółki jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne
Do spółek osobowych zaliczamy spółki jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne (Fotolia, fotolia)

Najprostszą formą prowadzenia biznesu jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest ona prowadzona przez jedną osobę. Firma taka musi być identyfikowana imieniem i nazwiskiem właściciela. Prowadząc biznes w takiej formie, przedsiębiorca odpowiada całym prywatnym majątkiem za wszystkie zobowiązania. Jeśli przedsiębiorca nie chce prowadzić biznesu samodzielnie, może wraz z innymi osobami lub podmiotami założyć spółkę.

Oczywiście wybór formy, w jakiej będzie prowadzony biznes, zależy wyłącznie od przedsiębiorcy. Decyzji nie da się podjąć bez przeprowadzenia rzetelnej analizy, które rozwiązanie będzie najlepsze w danej sytuacji. Warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwe uwarunkowania prawne.

Spółki osobowe – jakie występują?

Spółki osobowe są prostymi w formie spółkami. Spółki osobowe to:

Osobowe spółki handlowe to podmioty prawa. Powoduje to, że takie spółki mogą we własnym imieniu nabywać prawa, głównie prawa rzeczowe. Oczywiście mogą też zaciągać zobowiązania. Spółki handlowe nie są osobami prawnymi, ale prawo daje im zdolność prawną. Charakterystyczną cechą jest to, że w przypadku spółek osobowych mamy do czynienia z osobistą odpowiedzialnością wspólników za zobowiązania spółki.

Odpowiedzialność taka ponoszona jest solidarnie ze spółką, a także pozostałymi wspólnikami. Spółki takie są uruchamiane w chwili gdy będą wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Żeby taki wpis był możliwy, trzeba najpierw podpisać umowę spółki albo status przez właścicieli. Możliwe jest też wniesienie wkładu jakim będzie praca wspólnika na rzecz spółki.

Spółka jawna

Spółka jawna jest oddzielona od wspólników, działa samodzielnie i działa pod konkretną nazwą. W przypadku nazwy spółki jawnej trzeba w niej umieścić nazwiska wszystkich wspólników, a także oznaczenie spółka jawna. Umowa spółki jawnej zawierana jest pomiędzy wspólnikami, taka umowa musi być sporządzona na piśmie.

Spółka partnerska

Spółka partnerska pozwala na prowadzenie firmy przedstawicielom wolnych zawodów. Nie ma osobowości prawnej. Ma jednak zdolność do czynności prawnych.

Spółka partnerska może być założona tylko przez przedstawicieli zawodów, które wymienia się w Kodeksie Spółek Handlowych. Mowa tu np. o lekarzach, pielęgniarkach, czy architektach. Oczywiście będą też tutaj brani pod uwagę księgowi, tłumacze, a nawet inżynierzy budownictwa.

Spółka partnerska jako spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej, ale ma prawo zaciągania zobowiązań. Innymi słowy, spółka jest uprawniona np. do zatrudniania innych osób, może brać udział w postępowaniach sądowych. W przypadku gdy spółka ma zdolność kredytową, ma prawo zaciągania pożyczki. Warto wiedzieć, że spółka partnerska ma też majątek, który jest całkowicie odrębny od majątku wspólników. Zobowiązania pokrywane są głównie z majątku spółki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)