Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawdź, do kogo się odwołać od decyzji podatkowej

0
Podziel się:

Za pobór podatków odpowiedzialne są urzędy skarbowe. Instancją odwoławczą od ich decyzji są, na poziomie wojewódzkim, izby skarbowe.

Sprawdź, do kogo się odwołać od decyzji podatkowej
(Pryzmat/Dreamstime)

Znajomość struktury aparatu skarbowego jest niezwykle istotnym czynnikiem w całym procesie prowadzenia działalności gospodarczej. Od wiedzy, bądź niewiedzy podatnika zależy bowiem finalny efekt ewentualnych sporów skarbowych. Każdy przedsiębiorca powinien zatem wiedzieć, gdzie może się odwołać od niesłusznej decyzji wydanej przez daną jednostkę skarbową.


Strukturę skarbową podzielić należy na trzy odrębne administracje całościowej aparatury, czyli na aparat poboru podatków, aparat celny oraz aparat kontroli skarbowej. Natomiast, nadrzędnym organem, sprawującym kontrolę finansowa i podatkową w państwie jest Ministerstwo Finansów, na czele z Ministrem Finansów.


Aparat poboru podatków składa się z dwóch organów administracyjnych, z urzędów skarbowych oraz z izb skarbowych.

Urzędy skarbowe

Najmniejszymi organami rządowej administracji specjalnej o zasięgu regionalnym są urzędy skarbowe nadzorowane przez izby skarbowe. Komórki organizacyjne mogą mieć formę działu, referatu lub stanowiska pracy. Na ich czele stoi naczelnik urzędu skarbowego. Natomiast, do podstawowych obowiązków tej jednostki organizacyjnej należy:

 • ustalenie i pobór podatków oraz niepodatkowych należności budżetowych,
  • rejestrowanie podatników oraz przyjmowanie deklaracji podatkowych,
  • wykonywanie kontroli podatkowej,
  • prowadzenie dochodzeń w sprawach karnych skarbowych,
  • orzecznictwo w pierwszej instancji w sprawach karnych skarbowych,
  • wykonywanie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych oraz kar w zakresie określonym w kodeksie karnym wykonawczym.

Izby skarbowe

Organami wyższego stopnia, które mają zasięg wojewódzki są izby skarbowe, na których czele stoi dyrektor. Do podstawowych zadań izb skarbowych należy: nadzór nad urzędami skarbowymi oraz orzecznictwo w drugiej instancji w sprawach podatkowych należności budżetowych, kar skarbowych oraz egzekucji należności pieniężnych i kar.

Izbom skarbowym przypadają również czynności związane z wykonywaniem kontroli podatkowej, dewizowej i finansowej oraz weryfikacja rocznych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych i innych państwowych jednostek organizacyjnych. Koordynują także działalności dyplomowanych biegłych księgowych w przedsiębiorstwach i zakładach objętych tym nadzorem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t34417.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kontrole;fiskusa;coraz;przyjazniejsze,167,0,615847.html) Kontrole fiskusa coraz przyjaźniejsze Dwie trzecie przedsiębiorców ocenia kontakt z kontrolerami jako dobry.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t74934.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nie;bedzie;odsetek;jesli;kontrola;skarbowa;trwa;za;dlugo,199,0,603335.html) Nie będzie odsetek, jeśli kontrola skarbowa trwa za długo Jeżeli kontrola przeprowadzana przez UKS trwa dłużej niż pół roku, od _ domiaru _ nakazanego przez kontrolerów nie będzie trzeba płacić odsetek za zwłokę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t92640.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kontrola;pip;-;na;co;sie;przygotowac,36,0,742180.html) Kontrola PIP - na co się przygotować Za uchybienia wykryte w firmie podczas kontroli, inspektor pracy może nałożyć grzywnę od 1 do nawet 30 tys. zł.
msp
księgowość internetowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)