Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Spread walutowy. Czym jest i jak się go oblicza?

0
Podziel się:

Spread to dodatkowy koszt wymiany waluty. Jest to różnica między kursem kupna, a sprzedaży danej waluty. Od jego wysokości zależy, czy transakcja będzie opłacalna.

Na wysokość spreadu wpływa koniunktura rynkowa
Na wysokość spreadu wpływa koniunktura rynkowa (Shutterstock.com, whitelook)

Spread walutowy jest przede wszystkim dodatkowym kosztem wymiany waluty. Inaczej jest to marża kantoru albo banku, a także koszt przeprowadzenia transakcji. Wartość spreadu określa się w procentach albo w pipsach. Pips to czwarta cyfra po przecinku w kursie walutowym.

Co to jest spread?

Zrozumienie istoty spreadu będzie możliwe, jeśli przypomnimy sobie, czym są notowania kursowe na rynku walutowym. Cena danej jednostki waluty wyraża się jako stosunek do innej waluty. Mówiąc więc o kursie EUR/PLN mamy na myśli, ile złotych musimy zapłacić za jedno euro. Osoba, która jest zainteresowana wymianą konkretnej waluty, musi obserwować trzy różne kursy: kurs sprzedaży, kurs kupna i kurs rynkowy.

Kurs kupna jest zwykle wyższy od kursu sprzedaży. Kurs rynkowy mieści się najczęściej pośrodku. Jednak trzeba pamiętać, że ani klient detaliczny, ani firmowy w rzeczywistości nie wymienia waluty po rynkowym kursie. Kurs rynkowy określa bowiem wartość, po ile uczestnicy rynku są w stanie zapłacić za walutę. Kurs rynkowy jest bazą do obliczania kursu sprzedaży i kupna w kantorach i bankach. Innymi słowy, spread jest więc różnicą między kursem kupna a kursem sprzedaży.

Jak obliczamy spread?

Zanim przejdziemy do obliczania spreadu, trzeba zwrócić uwagę, że notowania kursowe podawane są aż do czwartego miejsca po przecinku. Jeśli więc np. kurs sprzedaży waluty to 4,2668, a kurs kupna 4,2402, to jeśli obliczymy różnicę, wyjdzie nam wynik 0,0266.

Jeśli czwarta liczba po przecinku to pips, a 100 pipsów to 1 grosz, można więc obliczyć, że spread na tej walucie wynosi niecałe 3 grosze.

Od czego zależy wielkość spreadu walutowego?

Wielkość spreadu zależy przede wszystkim od tego, jaka jest koniunktura na rynku, a takżę jaki zysk chce wygenerować pośrednik, który obraca daną walutą. Bank i kantor może ustalić sobie spread walutowy według własnych wytycznych. Odnosi się go najczęściej do popytu na konkretną walutę. Z zasady bardziej popularne waluty mają niski spread, a te egzotyczne mają spread wyższy. Na wysokość spreadu wpływa też to, jak bardzo stabilna jest dana para walutowa.

Spread w banku

Spread w banku jest często znacznie wyższy niż w kantorze internetowym.

Spread bankowy jest ważny dla klientów, którzy spłacają kredyty w obcych walutach. Wszystko dlatego, że wysoki spread to wyższe oprocentowanie kredytu. Wartość spreadu walutowego opiera się na kursie kupna i kursie sprzedaży konkretnej waluty.

Najczęściej spread dla danej waluty jest stały. Może się jednak sporadycznie tak zdarzyć, że będzie się zmieniał. Zależy to od banku lub kantoru, a także zapotrzebowania na daną walutę. Osoba, która dokonuje transakcji walutowych, musi bardzo dobrze znać i rozumieć pojęcie spreadu walutowego. Dzięki temu będzie wiedzieć, ile zapłaci za wymianę waluty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)