Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż firmowego auta, a zapłata podatku

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy mają prawo do wycofania środków trwałych z działalności gospodarczej na własny użytek. Co w przypadku sprzedaży np. wycofanego samochodu?

Sprzedaż firmowego auta, a zapłata podatku
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Przedsiębiorcy mają prawo do wycofania środków trwałych z działalności gospodarczej na własny użytek. Często padają pytania, co w przypadku sprzedaży np. wycofanego samochodu - czy przychód osiągnięty z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej?

Zacznijmy od początku. Przedsiębiorca kupił samochód osobowy do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Pojazd wprowadził do środków trwałych i amortyzował przez 5 lat, aż do pełnego zrównania się jego wartości początkowej z sumą odpisów amortyzacyjnych. Po tym czasie podjął decyzję o wykreśleniu samochodu z ewidencji środków trwałych i przekazanie go na cele prywatne. Samo przekazanie nie wiąże się z powstaniem przychodu do opodatkowania. Po dwóch kolejnych latach samochód został sprzedany osobie prywatnej na umowę kupna - sprzedaży. Otrzymany przychód będzie stanowił podstawę do opodatkowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT)
.

Tak więc, aby sprzedaż samochodu była neutralna w zakresie podatku dochodowego, należy odczekać aż 6 lat. W innym przypadku przychód należy opodatkować.

Co ważne, korzyścią dla podatnika będzie w tym przypadku pomniejszenie przychodu o koszty, które zostały poniesione podczas transakcji sprzedaży. Możemy do nich zaliczyć m.in. prowizje pośredników, koszty ogłoszeń prasowych, opłatę komisową. Rozliczenie nastąpi w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Floty firmowe wciąż rosną. Mimo kryzysu Firm, które w minionym półroczu zdecydowały się na oddanie swojej floty w długoterminowe zarządzanie zewnętrzne było prawie 17 tys.
Amortyzacja samochodu - ile można zyskać Przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu także nieodliczony VAT oraz odsetki od kredytu na samochód.
Opłata za autostradę to koszt uzyskania przychodu Pomiędzy wydatkiem na przejazd, a osiąganym przychodem, musi istnieć związek przyczynowo skutkowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)