Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Straciłeś dane z komputera. Jaki scenariusz Cię czeka?

0
Podziel się:

Nie zawsze udaje się odzyskać wszystkie utracone dane. Często udaje się przywrócić jedynie ich część, a wiele trwale uszkodzonych plików przepada na zawsze.

Straciłeś dane z komputera. Jaki scenariusz Cię czeka?
(lisegagne/iStockphoto)

Awaria dysku, błąd oprogramowania, wirus? Stało się – Twoja firma straciła ważne dane, bez których jej funkcjonowanie może zostać przynajmniej na jakiś czas poważnie zachwiane.

W zależności od tego, jak przygotowałeś się na taką ewentualność, masz do wyboru kilka scenariuszy.

Scenariusz 1 – Przecież w mojej firmie to się nie zdarzy... Co za pech!

Wiele firm, których nigdy wcześniej nie dotknął problem utraty ważnych biznesowych danych, jest przekonanych, że sytuacja ta ich nie spotka. Przyczyną takiego stanu rzeczy, może być po pierwsze nieznajomość zagrożeń i ich powszechności, po drugie zaś niewystarczająca wiedza dotycząca sposobów zabezpieczania się na wypadek awarii, przypadkowego skasowania bądź też innego czynnika, który może spowodować dotkliwe dla firmy straty.

Teoretycznie utracone dane można odzyskać, ale nie jest to możliwe w każdym przypadku. Często udaje się przywrócić jedynie ich część, a wiele trwale uszkodzonych plików przepada na zawsze. Kosztowny proces odzyskiwania danych to zatem metoda doraźna i nie zawsze w pełni skuteczna. Taka krótkowzroczność może Cię wiele kosztować. Czy pomyślałeś, co się stanie, jeśli wśród utraconych dokumentów znajdzie się właśnie ten najważniejszy, od którego zależy podpisanie umowy z ważnym klientem?

Scenariusz 2 – Przecież robiliśmy kopie zapasowe! (Pół roku temu...)

Backup danych często traktowany jest przez firmy jako uciążliwy obowiązek. Zabiera czas i energię pracowników, którzy zamiast skupić się na wykonywaniu _ ważniejszych _ zadań, muszą pamiętać o systematycznym tworzeniu kopii zapasowych. Tradycyjne archiwizowanie danych wykorzystujące m.in. nośniki zewnętrzne takie jak płyty CD lub DVD, czy przenośne dyski, nawet jeśli jest regularne, z wielu innych powodów nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa.

Postaw się w sytuacji, w której w Twojej firmie miała miejsce awaria zasilania, na tyle silna i długotrwała, iż w jej wyniku zostały uszkodzone niektóre dane. Zlecasz firmowemu informatykowi ich odzyskanie, ale... Może się okazać, że część utraconych plików została źle zapisana na nośnikach, w związku z czym, nie da się ich odzyskać. Przeszukanie setek płyt i dotarcie do właściwych plików, zajmie mnóstwo czasu. Finalnie może się okazać, że wersja tego ważnego dokumentu, którego szukałeś, to wersja sprzed kilku miesięcy

Scenariusz 3 – Backupujesz dane na bieżąco

Od kilku miesięcy Twoja firma korzysta z nowej usługi – programu do robienia backupu online. Zainstalowana na każdym stanowisku komputerowym aplikacja stale monitoruje ważne dane i na bieżąco tworzy ich kopie zapasowe. Usługa działa w pełni automatycznie i nie angażuje czasu, ani uwagi Twoich pracowników, oszczędzając ich czas oraz eliminując błędy ludzkie takie jak przypadkowe skasowanie pliku czy _ brak czasu _ na wykonanie kopii zapasowej ważnego dokumentu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t86296.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/ile;mozna;zaoszczedzic;na;backupie;danych,185,0,694713.html) Ile można zaoszczędzić na backupie danych Kopie zapasowe z rozliczeniami, ofertami dla klientów czy innymi ważnymi dla przedsiębiorstwa dokumentami, zamiast archiwizacji na CD, można przesyłać na serwer zewnętrzny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t35121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/czy;wadliwy;towar;mozna;wpisac;w;koszty;podatkowe,193,0,627137.html) Czy wadliwy towar można wpisać w koszty podatkowe? Nie każdą stratę w prowadzonej działalności gospodarczej można uznać za koszt uzyskania przychodu.

Autor jest ekspertem firmy AutoBackup Sp. z o.o.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)