Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Karolina Szczęsna
|

Szybsze sądy dla firm. Wrócą procesy gospodarcze

3
Podziel się:

Spory między przedsiębiorcami trwają coraz dłużej, i to mimo likwidacji odrębnego postępowania gospodarczego w 2012 r. Ministerstwo Sprawiedliwości chce je przywrócić, bo zaległości rosną. Krótsze mają być też terminy wyznaczania rozpraw.

Przez mało efektywne sądownictwo, Polska traci na wzroście gospodarczym
Przez mało efektywne sądownictwo, Polska traci na wzroście gospodarczym (Karolina Misztal/REPORTER)

Po pięciu latach wracają procesy gospodarcze - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Rocznie do sądów wpływa prawie 2 mln spraw gospodarczych. Bank Światowy i Heritage Foundation w ostatnich raportach wskazują, że sądownictwo w Polsce jest mało efektywne, a wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że przez to Polska wyraźnie traci na wzroście gospodarczym - czytamy w artykule.

Nie będzie to prosty powrót do starej procedury gospodarczej, bo ma w niej obowiązywać większy rygor w stosunku do uczestników procesu i sądu, a celem jest maksymalne skrócenie procesów. Spod tego rygorystycznego postępowania będą mogli się wyłączyć mikroprzedsiębiorcy - wtedy mają być traktowani jak zwykli podsądni, a ich sprawa jak zwykła sprawa cywilna - pisze gazeta.

Zobacz także: Zobacz także: Prof. Marek Chmaj: ustawa o sądach powszechnych jest sprzeczna z konstytucją
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
sklave
7 lat temu
Już widzę i czuję tą szybkość z jaką zaczną działać sądy gospodarcze. Szczególnie kiedy do boju staną renomowane kancelarie adwokackie, które będą miały okazję dobrze zarobić. Nie tak dawno jedna pani adwokat tak mi powiedziała, proszę pana do sadu nie idzie się po sprawiedliwość tylko korzystny wyrok dla siebie. A to zależy tylko od zasobności pańskiego portfela. Memy na sklave.foto-szopka-2
Old Grizzly
7 lat temu
Moja ocena spraw gospodarczych jest taka : sędziowie a w szczególności młodzi nie znają zawiłych ustaw w zakresie działalności gospodarczej ( a te zmieniają się jak w kalejdoskopie ) , nie mają żadnego praktycznego doświadczenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Powołują do rozstrzygnięcia zawiłych rozliczeń pomiędzy przedsiębiorcami biegłych , którzy z reguły długo badają materię zanim wydadzą swoje opinie. Ponadto każda ze stron sporu może taką opinię zaskarżyć i wnosić o sporządzenie nowej, co w konsekwencji wydłuża postępowanie. I taka "zabawa" może trwać w majestacie prawa długo. W Polskim systemie prawnym,, w procesie sądowym obowiązuje zasada kontradyktoryjności co oznacza, że w procesie istnieją dwie równe strony toczące ze sobą spór przed niezawisłym ale i biernym sądem. Zatem o czasie trwania procesu "niejako" decydują strony przedkładając kolejne wnioski procesowe - argumenty. Nie wiem jak można temu zapobiec.
jan905
7 lat temu
sądy muszą być zreformowane bo taki bardak nie może dlużej trwać