Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To będzie koniec VAT, jaki znamy?

2
Podziel się:

Komisja Europejska przedstawiła projekt, który może być początkiem końca dzisiejszego podatku od wartości dodanej. Chodzi o wprowadzenie powszechnego odwrotnego obciążenia, w którym podatek płaci nabywca, a nie sprzedający - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

To będzie koniec VAT, jaki znamy?
(Shutterstock/bleakstar)

"Nowy pomysł dotyczyłby tylko obrotu między firmami; konsumenci nie rozliczaliby się z VAT" - precyzuje "DGP".

Gra toczy się o miliardy, które dzięki VAT zasilają unijny budżet (także polski), a po zmianie niekoniecznie do niego trafią, bo "nie wiadomo czy nabywcy faktycznie będą go wpłacać".

Głównym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem zmian jest to, że dzisiejszy system zachęca do licznych wyłudzeń. Stąd silna presja na zmiany.

Projekt, który w obecnej wersji nie ma szans na akceptację przez wszystkie kraje UE, a tylko - niektóre, wprowadza wyśrubowane warunki" - pisze "DGP".

Polska spełnia warunek dotyczący wysokości luki w VAT (jest ona dużo wyższa od unijnej średniej), ale nie ma odpowiedniego poziomu przestępstw karuzelowych. Aby ten warunek miał zastosowanie, musiałyby być one przyczyną 25-proc. luki w VAT - wyjaśnia dziennik.

"Zgoda Brukseli na odwrotne obciążenie w naszym kraju jest więc mało prawdopodobna" - dodaje.

"DGP" zastrzega jednak, że do takiej decyzji moglibyśmy być zmuszeni, gdyby nasi sąsiedzi zdecydowali się na powszechne odwrotne obciążenie i dostali na to zgodę UE. "Wtedy bowiem mogłoby się okazać, że przestępcy przenoszą się do Polski" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiany w podatkach od 2017

2017 rok to szereg istotnych zmian w podatkach. Prawdziwą rewolucję zgotowała tzw. duża nowela VAT. Jednak od 1 stycznia podatnicy muszą być również gotowi na zmiany w PIT, CIT czy akcyzie od samochodów, a także VAT>

Stawki podatku VAT bez zmian

Uchwalona na początku grudnia 2016 nowelizacja ustawy o VAT wprowadza od 1 stycznia 2017 r. cały zestaw nowych przepisów. Przykładowo, utrzymuje do końca 2018 r. podwyższone w 2013 r. stawki podatku VAT: 8 i 23 proc.

Zasadnicza część przewidzianych regulacji to jednak rozwiązania, które mają przyczynić się do ograniczenia nadużyć w VAT oraz spowodować uszczelnienie systemu jego poboru, a w efekcie doprowadzić do zwiększenia wpływów do budżetu.

Rozszerzony odwrócony VAT

Nowela ustawy o VAT ma zmniejszyć lukę podatkową o 2 pkt proc., czyli o 3,4 mld zł. W tym celu rozszerzone zostanie stosowanie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia (gdy nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) na transakcje, których przedmiotem będą m.in. określone usługi budowlane. Więcej czytaj TUTAJ.

10 najistotniejszych zmian, które obowiązywać będą od przyszłego roku zobacz TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Olać Darmozja...
8 lat temu
Unijni PRZESTĘPCY KORYTOWI nie lubią konkurencji, ale robią wyjątki. Rudy złodziej już się o to postarał.
Natalia
8 lat temu
Ciekawe, czy rzeczywiście wprowadzenie jpk coś zmieni, oprócz tego że księgowe mają teraz więcej pracy. Ja np. musiałam kupić do swojej firmy symfonię, bo poprzednio używałam darmowego programu, który nie miał opcji generowania jpk. Rzecz jasna nikt mi nie zwróci nawet połowy kosztów, a w takiej sytuacji są tysiące, o ile nie więcej przedsiębiorców.