Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Twój e-PIT dla przedsiębiorców później, niż zakładano. Prezydent podpisał ustawę

4
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przesuwającą udostępnienie usługi Twój e-PIT osobom prowadzącym działalność gospodarczą - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Twój e-PIT dla przedsiębiorców później, niż zakładano.
Twój e-PIT dla przedsiębiorców później, niż zakładano. (Fotolia, Pio Si)

Uruchomiona w 2019 roku usługa Twój e-PIT, polegająca na wstępnym wypełnieniu deklaracji podatkowej przez urząd, miała w tym roku objąć także przedsiębiorców,

Mimo wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwo Finansów nie przygotuje na czas rozliczeń rocznych PIT-36, PIT-36L i PIT-28 adresowanych do przedsiębiorców. A miało się z nimi uporać do 15 lutego.

"Ponieważ w ocenie resortu finansów dochowanie powyższego terminu nie jest możliwe, w drodze niniejszej ustawy zawężono zakres usługi polegającej na udostępnieniu przez organy administracji skarbowej wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Usługa ta nie będzie miała zastosowania do deklaracji podatkowych: PIT-28S, PIT-36S i PIT-36LS składanych przez podatników będących przedsiębiorstwem w spadku oraz do zeznań podatkowych zawartych w formularzu PIT-36L" - czytamy w komunikacje Kancelarii Prezydenta.

Zobacz także: Oglądaj też: Twój e-PIT 2020. W tym roku ma być łatwiej

PIT z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej nadal będzie trzeba rozliczyć samodzielnie.

Pozostali podatnicy nadal będą mogli korzystać z usługi. Rozliczenia ruszą w połowie lutego. Logowanie do usługi Twój e-PIT będzie umożliwione 15 lutego.

Tam podatnicy będą mogli zobaczyć wypełnione przez urzędników zeznanie i je edytować lub zaakceptować.

"Dzięki usłudze podatnik będzie mógł indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dzieci, rozliczyć się. Będzie mógł również przekazać 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego" - poinformował resort finansów.

Nawet jeśli podatnik nic nie zrobi w związku ze swoim zeznaniem podatkowym, to po upływie terminu rozliczeń dokument automatycznie zostanie wysłany do urzędu skarbowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Do Załamany
3 lata temu
pomogę ci radą. Nie płacz, tylko skontaktuj się z odpowiednimi specjalistami z SEKA S.A. Na pewno pomogą, doradzą, rozliczą. Więcej informacji znajdziesz na ich stronie.
Załamany
3 lata temu
Jak żyć, jak żyć? Jak rozliczać, kiedy ciągłe zmiany? Przedsiębiorco tylko płać i płacz...
exmachina
3 lata temu
system podatkowy zbyt skomplikowany. gdyby był prosty to byłoby na czas
Spór konstytu...
3 lata temu
I tu adrian nie miał wątpliwości konstytucyjnych przyklepując prawo podatkowe uchwalone po terminie 30 listopada roku poprzedniego i będącego prawem na niekorzyść podatników. Niektórzy podatnicy mogą nie dostrzec takiej zmiany prawa z powodu przysłonięcia jej KONSTYTUCJĄ i nie wysyłać PIT-36, PIT-36S ...