Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tylko co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie

0
Podziel się:

20 procent firm planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zwiększyć zatrudnienie. 13 procent przedsiębiorstw zamierza je zmniejszyć.

Tylko co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie
(endostock - Fotolia.com)

20 procent firm planuje w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zwiększyć zatrudnienie. 13 procent przedsiębiorstw zamierza je zmniejszyć, a 62 procent - pozostawić na obecnym poziomie - wynika z badania firmy Randstad. Pięć procent firm nie wie, co zrobi.

_ - W drugim kwartale tego roku poprawiła się sytuacja na rynku pracy. Jest więcej pracodawców, którzy zatrudniają niż tych, którzy zwalniają. Odwrotną tendencję mieliśmy po pierwszym kwartale tego roku _ - podkreślił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad Kajetan Słonina. Zaznaczył jednak, że sytuacja na rynku pracy nadal jest trudna.

Połowa pracodawców nie zmieniła ostatnio stanu zatrudnienia; zdecydowana większość firm nie zmieniła też wynagrodzeń. W najbliższym czasie najtrudniej o podwyżkę będzie we wschodniej części Polski - powiedział.

Słonina poinformował, że większość badanych pracodawców nie przewiduje zmian w zatrudnieniu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ponieważ spodziewa się stagnacji na rynku pracy. Z badania wynika, że na taką sytuację czeka 53 proc. firm. 20 proc. przedsiębiorstw przewiduje recesję, a 14 proc. wzrost gospodarczy. 13 proc. badanych nie potrafi ocenić, jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza w drugim półroczu.

87 proc. firm działających w branży transportowej, magazynowej oraz łączności zamierza pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie. _ - Przedsiębiorstwa zajmujące się pozostałą działalnością usługową częściej planują zmniejszyć zatrudnienie _ - wskazał Słonina.

Obecny na konferencji dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w resorcie pracy i polityki społecznej Grzegorz Baczewski zwrócił uwagę, że w poprzednim badaniu firmy Randstad 19 proc. pracodawców oczekiwało zwiększenia zatrudnienia w pierwszym kwartale tego roku; faktycznie zwiększyło je 27 proc. Dodał, że firmy planują wzrost zatrudnienia ostrożnie. Według niego w najbliższym czasie możemy spodziewać się nowych miejsc pracy w przemyśle, budownictwie, rolnictwie, finansach i ubezpieczeniach.

Według badania 77 proc. pracodawców nie planuje w ciągu najbliższego półrocza zmiany poziomu wynagrodzeń, ich wzrost bierze pod uwagę 10 proc. firm, a spadek 4 proc. przedsiębiorstw. 8 proc. badanych potrafiło tego ocenić.

_ - Trudno wskazać na jednoznacznych liderów zatrudnienia w nadchodzącym półroczu. - Żadna z branż nie jest całkowicie odporna na wpływ spowolnienia gospodarczego _ - podkreślił Słonina.

73 proc. firm opowiada się za wzrostem wynagrodzenia minimalnego w 2014 r., zaś 23 proc. jest przeciwnego zdania. 33 proc. badanych przedsiębiorstw uważa, że płaca minimalna powinna zostać podwyższona o ok. 6,66 proc., czyli podobnie, jak rok wcześniej. 25 proc. firm opowiada się za jej wzrostem w przedziale ok. 7-10 proc., zaś 27 proc. badanych za wzrostem wyższym niż 10 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w pierwszej połowie maja. Wzięło w nim udział 300 przedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle Polak musi oddać, by spłacić dług publiczny Ministerstwo Finansów ma dziś przedstawić dane o zadłużeniu sektora finansów publicznych za cały ubiegły rok.
Zaskakujące sygnały z firm. Większość planuje... Sprawdź, jak to odbije się na rynku pracy.
Fatalnie w polskich firmach. Upadło... Coraz więcej firm w Polsce bankrutuje - wynika z raportu firmy Euler Hermes. W listopadzie upadło 86 firm, a w ciągu jedenastu miesięcy tego roku 860 spółek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)