Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa na zastępstwo

0
Podziel się:

Początek sezonu urlopowego to dobry moment na zastanowienie się, w jaki sposób zastąpić pracowników udających się na wakacje.

Umowa na zastępstwo
(Adam Hawałej/PAP)

Jeśli pracownik żegna się na pewien okres z firmą, można na jego miejsce zatrudnić inną osobę, wykorzystując do tego celu specjalną formę umowy o pracę: na zastępstwo.

Umowa na zastępstwo to rodzaj terminowej umowy o pracę, która pozwala na elastyczne zatrudnienie zastępcy w miejsce nieobecnego pracownika.

Zgodnie z art. 25 § 1 Kodeksu pracy:

„jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego *usprawiedliwionej nieobecności *w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności".

Usprawiedliwiona nieobecność to np. urlop wypoczynkowy, chorobowe, macierzyński, wychowawczy, urlop bezpłatny.

Czym różni się umowa na zastępstwo od zwykłej umowy na czas określony?

  1. *Kilka dni wypowiedzenia *

Umowa na zastępstwo ma niezwykle krótki okres wypowiedzenia, wynosi on bowiem tylko 3 dni. Tak więc zarówno pracodawca, jak i nowy pracownik mogą złożyć drugiej stronie wypowiedzenie i po 3 dniach pożegnać się na dobre.

Okres 3-dniowego wypowiedzenia nalicza się od dnia następującego po dniu wypowiedzenia umowy i obejmuje jedynie dni robocze.

  1. Okres obowiązywania umowy

W umowie na zastępstwo należy wyraźnie wskazać, iż jest ona zawierana w celu zastąpienia nieobecnego pracownika. Okres trwania umowy można sprecyzować dokładnie, podając konkretną datę obowiązywania stosunku pracy.

Najkorzystniej jednak z punktu widzenia pracodawcy zadziała ogólna formułka, iż umowa rozwiązuje się z chwilą powrotu zastępowanej osoby do pracy. W ten sposób pracodawca uniknie dodatkowych kłopotów, gdy nieobecny pracownik postanowi wcześniej wrócić do pracy bądź jego absencja jeszcze się przedłuży.

  1. Pracownica w ciąży

W przeciwieństwie do innych umów terminowych, umowa na zastępstwo nie chroni pracownicy w ciąży przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Art. 177 § 31 KP wyłącza umowę na zastępstwo z ogólnej zasady przedłużania umów terminowych do dnia porodu, w przypadku, gdyby umowa taka ulegała rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

  1. Wolne na szukanie nowej pracy

Osobie zatrudnionej w ramach umowy na zastępstwo nie przysługują wolne dni na szukanie pracy.

  1. Trzecia umowa nadal na czas określony

Do umów na czas zastępstwa nie stosuje się zapisów art. 251 KP - chodzi tutaj o zasadę, iż trzecia z kolei umowa na czas określony przekształca się z mocy prawa w umowę bezterminową.

| Pamiętaj! |
| --- |
| Zastępca, chociaż pracuje w firmie przez chwilę, ma takie same prawa jak każdy inny pracownik. Zgodnie z art. 113 jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, m.in. ze względu na zatrudnienie na czas określony - jest niedopuszczalna. Art. 183a: pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, bez względu na zatrudnienie na czas określony. |

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)