Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa spółki cywilnej. Jak ją przygotować?

0
Podziel się:

Spółka cywilna to obok jednoosobowej działalności gospodarczej, drugi najpopularniejszy sposób prowadzenia firmy.

W umowie spółki cywilnej należy zawrzeć szereg niezbędnych elementów, nie ma jednak domyślnego wzoru takiego dokumentu
W umowie spółki cywilnej należy zawrzeć szereg niezbędnych elementów, nie ma jednak domyślnego wzoru takiego dokumentu (Fotolia)

Spółka cywilna – definicja

Spółka cywilna może być założona, kiedy chcą tego przynajmniej dwie osoby. Wtedy takie osoby będą wspólnikami. Umowa spółki jest uregulowana zasadami kodeksu cywilnego. Dzięki temu wierzyciel może domagać się zapłaty przede wszystkim od wspólników, którzy ją tworzą, a nie od spółki.

Podatki będą rozliczać wspólnicy, a nie spółka. Spółka cywilna nie jest osobnym podmiotem prawnym. Nie mamy więc konieczności rejestrowania jej w KRS.

Jak zakłada się spółkę cywilną?

Spółkę cywilną zakłada się po to, by osiągnąć wspólny cel gospodarczy. Żeby założyć spółkę cywilną, osoby, które chcą być wspólnikami, muszą zarejestrować się w CEIDG. Innymi słowy, powinny być przedsiębiorcami. Potem udają się oni do notariusza i spisują umowę spółki cywilnej. Potem trzeba postarać się o numer REGON spółki, który wydaje Główny Urząd Statystyczny.

Spółka cywilna musi być też zgłoszona do urzędu skarbowego. Wszystko po to by można było otrzymać dla spółki numer NIP. Takie zgłoszenie musi być dokonane najpóźniej w ciągu 14 dni od momentu zawarcia spółki. Takie działanie to czynność cywilnoprawna. Trzeba więc od tego zapłacić podatek. Wysokość podatku to 0,5 proc. wartości wkładów, które wnoszą wspólnicy do spółki.

Gdy mamy już to wszystko, uzupełniamy wpisy numerami REGON i NIP wspólników. Jeśli spółka będzie zatrudniała pracowników na umowach o pracę, to będzie trzeba ich zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Tworzenie umowy spółki cywilnej

Przy tworzeniu umowy spółki cywilnej trzeba wiedzieć, że obecne muszą być strony. Wspólnikami spółki cywilnej mogą być osoby fizyczne, ale też osoby prawne i jednostki organizacyjne. Umowa spółki cywilnej musi mieć formę pisemną.

Umowa spółki cywilnej jest prosta. Nie ma standardowego wzoru takiej umowy. To od wspólników zależy, jaki charakter przybierze taka umowa. Ważne, by określić strony umowy, a także cel, w jakim taka spółka jest powoływana. Trzeba będzie też wskazać działania, jakie trzeba będzie podjąć, żeby cel był zrealizowany. Początkiem jest wniesienie aportu do spółki. Aport taki może być pieniężny i niepieniężny.

W umowie można dokonać dodatkowych zapisów. Są one związane z rodzajem wkładu, który jest wniesiony, tego, jak będzie dzielony zysk i straty, a także w jaki sposób spółka będzie reprezentowana. W sytuacji, gdy jakiś element nie będzie uregulowany w umowie, to zastosować trzeba zasady kodeksu cywilnego.

Każda spółka cywilna musi posługiwać się nazwą. Jeśli spółka cywilna będzie utworzona przez osoby fizyczne, to trzeba będzie w niej zawrzeć imiona i nazwiska wszystkich wspólników wraz z dopiskiem spółka cywilna. Można oczywiście nadać dodatkową nazwę.

Jak prowadzić spółkę cywilną?

Spółka cywilna zarządzana jest wyłącznie w związku z jej działalnością. W przypadku zwykłych, codziennych spraw, każdy wspólnik samodzielnie podejmuje decyzje. Jeśli jakaś sprawa jest istotna, to jest ona podejmowana w formie uchwały. W takiej sytuacji zdanie musi być wyrażone przez wszystkich wspólników, a decyzja podjęta jednomyślnie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)