Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa sprzedaży samochodu. Wzór dokumentu – jak powinien wyglądać?

0
Podziel się:

Ile zapłacić za samochód, jaki jest jego stan i jaki ma przebieg? To tylko niektóre z informacji, jakie trzeba umieścić w umowie sprzedaży samochodu. Zobacz, jak wygląda wzór umowy sprzedaży samochodu.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna być sporządzona zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami
Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna być sporządzona zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami (Shutterstock.com)

Czy warto kupić tani samochód?

Dla sprzedawcy ważne jest, by samochód sprzedać jak najdrożej. Warto jednak wiedzieć, że nie opłaca się na umowie zaniżać wartości samochodu. Wszystko dlatego, że jest ona potrzebna do właściwego obliczenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Jeśli będzie znacząco odbiegać od wartości rynkowej, to grozi nam kara związana z możliwością popełnienia wykroczenia karno-skarbowego.

Przygotowując treść umowy sprzedaży samochodu, trzeba pamiętać, że kwota ustalonej ceny samochodu, która jest wpisana do umowy, musi trafić do ręki sprzedającego lub na jego konto bankowe. Jeżeli strony ustalą, że rozliczą się później, to w chwili podpisania umowy kupujący musi przekazać zadatek lub zaliczkę. Umowa ma wtedy charakter umowy przedwstępnej.

Umowa sprzedaży samochodu – najważniejsze elementy

Umowa sprzedaży samochodu nie ma konkretnego wzoru. Można ją sporządzić dowolnie. Najważniejsze, by zawrzeć kilka istotnych elementów. Najważniejsze są oczywiście poprawne dane sprzedawcy i kupującego, tak by można ich było zidentyfikować. Dodatkowe elementy to:

  • marka samochodu,
  • rok, produkcji,
  • przebieg pojazdu,
  • numery silnika i nadwozia,
  • numer rejestracyjny,
  • numer karty pojazdu,
  • cena.

Stan pojazdu w umowie, czyli jak zabezpieczyć się przed roszczeniami?

Dla dobra sprzedającego w umowie kupna-sprzedaży samochodu warto zawrzeć oświadczenie, że kupujący zna stan techniczny auta i że nie będzie dochodził praw z tego powodu u sprzedającego. Taki zapis chroni sprzedawcę. Czy wobec tego kupujący nie może nic zrobić, jeśli okaże się, że samochód jest niesprawny? W takiej sytuacji może skorzystać z rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy. Kupującemu powinno zależeć, by w umowie zapisać, że pojazd jest własnością sprzedającego, i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Umowa sprzedaży samochodu – wzór

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)