Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem. Na jakich zasadach odbywa się transakcja?

0
Podziel się:

Zawarcie umowy kupna-sprzedaży sprawia, że prawo własności przenosi się ze sprzedawcy na kupującego. Kupujący musi zapłacić umówioną cenę, a sprzedawca wydać pojazd kupującemu. Jeśli właścicieli pojazdu jest dwóch, każdy z nich musi zgodzić się na sprzedaż.

Podczas rozliczania transakcji sprzedaży samochodu strony decydują, w jaki sposób pieniądze zostaną rozdzielone między współwłaścicieli pojazdu
Podczas rozliczania transakcji sprzedaży samochodu strony decydują, w jaki sposób pieniądze zostaną rozdzielone między współwłaścicieli pojazdu (Materiały prasowe)

Umowa sprzedaży samochodu zwykle wygląda zawsze tak samo, niezależnie od tego ilu właścicieli jest. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli pojazd ma współwłaścicieli, to w umowie trzeba koniecznie podać dane ich wszystkich.

Każdy ze współwłaścicieli musi też taką umowę podpisać. W sytuacji, gdy na umowie brakuje danych i podpisów wszystkich współwłaścicieli, uznaje się, że umowa potwierdza jedynie sprzedaż udziału we współwłasności.

Jak powinna wyglądać umowa sprzedaży?

Prawo nie precyzuje, jak ma wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu. Możemy tu zastosować zasadę swobody zawierania umów, co oznacza, że tylko od stron zależy, w jaki sposób ją napiszemy. Teoretycznie można by więc zawrzeć ją w formie ustnej. Warto jednak wiedzieć, że tylko forma pisemna pozwoli zarejestrować pojazd nowemu właścicielowi.

Umowa sprzedaży samochodu potwierdza, że kupujący staje się właścicielem pojazdu po wpłaceniu ustalonej kwoty sprzedającemu.

Przy okazji warto pamiętać, że nieodzowne będzie też zaznaczenie godziny, w której doszło do zawarcia transakcji. Wszystko dlatego, że nowy właściciel może skorzystać z ubezpieczenia OC. Godzina transakcji zwalnia byłego właściciela z wszelkiej odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Umowa sprzedaży pozwoli też rozliczyć podatek od czynności cywilno-prawnych. Urzędnicy skarbowi zwrócą uwagę na wartość pojazdu określoną w umowie. Jeśli ją celowo zaniżymy, narazimy się na odpowiedzialność karno-skarbową związaną z tym, że chcemy uszczuplić podatek.

Jak rozliczyć płatność za samochód ze współwłaścicielem?

Żeby rozliczyć transakcję sprzedaży samochodu, który ma więcej właścicieli, od decyzji stron zależy, czy pieniądze zostaną wypłacone jednemu z właścicieli, a on dopiero rozdzieli je pomiędzy innych współwłaścicieli, czy też równe części zostaną przekazane bezpośrednio każdemu ze współwłaścicieli.

Obowiązkowe elementy umowa sprzedaży samochodu

Choć prawo nie określa dokładnie, jak powinna wyglądać taka umowa, można uznać, że na pewno powinny się w niej znaleźć następujące elementy:

  • data i miejsce zawarcia umowy.
  • strony, które zawierają umowę. Mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Najważniejsze jest jednak to, by były opisane tak, żeby można je było dobrze zidentyfikować. W przypadku osób fizycznych na pewno muszą się w umowie znaleźć imiona i nazwiska, a także dokładne adresy. Można dodać numer dowodu osobistego i PESEL. Jeżeli umowa zawierana jest z przedsiębiorcą, konieczna będzie nazwa firmy, określenie siedziby, NIP oraz dane osób, które reprezentują taką firmę.
  • przedmiot sprzedaży – w tym przypadku będzie to samochód. Trzeba dokładnie określić jego markę, model, datę produkcji.
  • cenę – trzeba ją określić w formie pieniężnej, choć może być opłacona gotówkowo lub bezgotówkowo.
  • podpisy obu właścicieli (sprzedawców) oraz kupującego.

Warto też dopisać w umowie sprzedaży dokładny stan techniczny samochodu, a także podać (jeśli zachodzi taka potrzeba) miejsca, w jakim będzie przekazany pojazd. Może się zdarzyć, że razem z samochodem przekazuje się dodatkowe elementy, np. komplet opon albo inne akcesoria.

Sprzedawca musi przekazać kupującemu dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia o obowiązkowego ubezpieczenia OC, a także potwierdzenia, że zostało opłacone. Do umowy sprzedaży trzeba też dołączyć oświadczenie o tym, że kupujący zna stan techniczny pojazdu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)