Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowy na czas określony. Walczą o zmiany

0
Podziel się:

Związki zawodowe przechodzą do ofensywy legislacyjnej i chcą zmian w umowach. Chcą nie tylko oskładkowania wszystkich zleceń.

Umowy na czas określony. Walczą o zmiany
(admy - Fotolia.com)

Związki zawodowe przechodzą do ofensywy legislacyjnej i chcą zmian w umowach. Chcą nie tylko oskładkowania wszystkich zleceń. Teraz domagają się zmian w umowach na czas określony - wynika z propozycji przygotowanej przez OPZZ _ Solidarność _ i Forum Związków Zawodowych, do której dotarł _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Chodzi o to, by firmy mogły zawierać z pracownikami dowolną liczbę kontraktów czasowych, ale jedynie pod warunkiem, że ich łączny okres nie przekroczy 24 miesięcy. To jednak nie koniec rewolucji - czytamy w gazecie. Ten czas mógłby być wydłużony o kolejne 12 miesięcy, ale zgodę na to musiałyby wyrazić organizacje zakładowe. Propozycje mają wyeliminować obowiązującą zasadę, że trzeci kontrakt terminowy powinien przekształcać się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony. To rozwiązanie, zdaniem związkowców, się nie sprawdza.

Związki chcą też zmian w zasadach wypowiadania kontraktów na czas określony. Tylko umowy dłuższe niż 12 miesięcy mogłyby być rozwiązywane z dwutygodniowym wypowiedzeniem, a miesięczne obowiązywałoby w przypadku dłuższych niż 18 miesięcy. Niewykluczone są zmiany w umowach na okres próbny, o zastępstwo oraz podwyżki maksymalnej wysokości rekompensaty za bezprawne zwolnienie. Propozycje będą omawiane w takcie prac sejmowej komisji trójstronnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Umowy cywilnoprawne z przedsiębiorcą a składki ZUS Umowa zlecenia może być wykonywana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zakupy online. Kiedy można zrezygnować? Sprzedaż za pośrednictwem Internetu to w istocie zawieranie z konsumentami umów na odległość.
Kara umowna może zmniejszyć podatek Możliwość zastrzeżenia kary umownej przewidziana została w Kodeksie cywilnym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)