Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia chce ujednolicić podatek CIT

0
Podziel się:

Komisja Europejska wraca do pomysłu porzuconego przez Traktat z Lizbony.

Unia chce ujednolicić podatek CIT
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

W ramach przeglądu ułatwień dla małych i średnich firm w UE Komisja Europejska wróciła doo pomysłu ujednolicenia podstawy opodatkowania od firm CIT. Postulat znalazł się ostatnio w niemieckich propozycjach zacieśniania integracji strefy euro.

Reforma CIT w UE była planowana już kilka lat temu, ale stanęła pod znakiem zapytania z powodu procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony. W Komisji Europejskiej pojawiły się obawy, że zostanie ona wykorzystana w referendum w 2007 r. w Irlandii, która sprzeciwia się ujednoliceniu niektórych zasad CIT w obawie przed wzrostem obciążeń dla firm.

Wspólne zasady mają uprościć system CIT w UE i sprawić, że będzie on bardziej przejrzysty dla przedsiębiorców, co poprawi konkurencyjność gospodarki. Nie chodzi natomiast o harmonizację stawek podatkowych, czy zamach na dochody poszczególnych krajów. Według Komisji Europejskiej, jednolita podstawa to jeden ze sposobów pełnego wykorzystania potencjału unijnego wspólnego rynku. Z kolei według Niemiec czy Francji, niższe podatki w niektórych krajach członkowskich to element nieuczciwej konkurencji w zakresie pozyskiwania inwestorów i powód nierównowagi w strefie euro.

Niemcy stawiają sprawę jasno: skoro ponoszą największy ciężar ratowania zadłużonych państw strefy euro, to wymagają, by koordynacja gospodarcza odbywała się na ich warunkach. Stąd w pakcie na rzecz konkurencyjności są m.in. propozycje wpisania do konstytucji narodowych krajów strefy euro ograniczenia długu publicznego, zbliżenia polityk w dziedzinie indeksacji płac czy systemów emerytalnych oraz właśnie CIT.

W Polsce stawka podatku CIT wynosi 19 proc. i należy do najniższych w Europie. Mimo to minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz bez obaw mówił w środę w Brukseli o niemieckich propozycjach, które teraz wróciły do planów legislacyjnych KE.

_ - Polskie przepisy dotyczące podstawy opodatkowania są tak szerokie, że dla nas problemem jest coś innego niż dla Irlandyczyków czy innych krajów strefy euro: polski system jest jednym z najbardziej szczelnych w Europie i to inne kraje powinny zmniejszać liczbę ulg i zwolnień. Polski system podatkowy jak najbardziej sprzyja konsolidacji finansów publicznych w Polsce _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t95076.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiecej;euro;dla;afryki;mniej;na;wschod,91,0,776795.html) Więcej euro dla Afryki, mniej na wschód Takie zmiany w budżecie zapowiada polski Komisarz Janusz Lewandowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t80882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;i;zachod;pomoga;obalic;rezim;kadafiego,237,0,775917.html) USA i Zachód pomogą obalić reżim Kadafiego? Do bardziej energicznych działań nawołuje Unię i Stany amerykańska prasa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t82731.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oli;rehn;naciska;na;ministra;rostowskiego,32,0,773152.html) Oli Rehn naciska na ministra Rostowskiego Komisarz chce, byśmy obniżyli deficyt do 3 proc. PKB jeszcze w 2012 roku. Rehn uważa, że to możliwe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)