Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Upadłość firm największa w Europie Środkowo-Wschodniej

0
Podziel się:

W porównaniu z 2000 rokiem liczba upadłości powiększyła się o blisko 270 procent, podczas gdy w tym samym czasie w Europie Zachodniej o 200 procent.

Upadłość firm największa w Europie Środkowo-Wschodniej
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

W ciągu ostatnich lat liczba upadłości firm wzrosła najbardziej w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z danych firmy Euler Hermes. Autorzy raportu podkreślają, że gospodarka tej części naszego kontynentu bardzo się rozwinęła, zwłaszcza po wejściu wielu krajów do Unii Europejskiej.

Liczba upadłości jednak jest największa na tle innych regionów. W porównaniu z 2000 rokiem liczba ta powiększyła się o blisko 270 procent, podczas gdy w tym samym czasie w Europie Zachodniej o 200 procent.

Grzegorz Błachnio z Euler Hermes podkreśla, że w niektórych regionach świata liczba ta nie wzrosła, a w części nawet spadła. -_ Tak jest chociażby w regionie Azji i Pacyfiku czy Ameryki Południowej. Widać więc wyraźnie, ze kraje Europy Środkowo-Wschodniej korzystają na otwarciu rynków Europy Zachodniej, ale mimo wszystko nie jest to jeszcze takie tempo wzrostu, jak chociażby w innych regionach _- mówi Grzegorz Błachnio.

Ekspert - odnosząc się do sytuacji w naszej części kontynentu - wyjaśnia, że w gospodarkach w miarę dynamicznie rozwijających się liczba nowych firm jest duża i ale dużo z nich upada.

- _ I po części zapewne mamy z tym do czynienia, że tych przysłowiowych pierwszych trzech lat duża część z nowo powstających firm w naszym regionie po prostu nie przetrwa i ten wskaźnik ponad 250 proc. wzrostu liczby upadłości o tym też nam mówi - _ tłumaczy Grzegorz Błachnio.

Ekspert tłumaczy, że rynek Zachodniej Europy, mimo że otwarty, jest bardzo konkurencyjny i nie daje aż takich perspektyw, jak rynki Ameryki Południowej czy Azji i Pacyfiku.

Mimo prognozowanej przez Euler Hermes lekkiej poprawy, w tym roku liczba upadłości na świecie nadal będzie o blisko 25 procent wyższa niż w latach przed kryzysem.

Czytaj więcej w Money.pl
Sto firm upadło w lipcu. Jest gorzej niż rok temu Największe trudności ma branża budowlana i dystrybucja.
Małe i średnie firmy nie dają się kryzysowi 60 procent takich przedsiębiorstw podjęło działania przeciwdziałające skutkom kryzysu.
Niemal 100 procent zgody. 425 posłów "za", tylko jeden sprzeciw Przyjęta ustawa ma pomóc w walce ze skutkami kryzysu gospodarczego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)