Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa deregulacyjna przyniesie miliardowe oszczędności

0
Podziel się:

O co najmniej 3 mld zł zmniejszą się wydatki obywateli i firm, dzięki przyjętej przez Sejm ustawie o redukcji obowiązków informacyjnych.

Ustawa deregulacyjna przyniesie miliardowe oszczędności
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

O co najmniej 3 mld zł zmniejszą się wydatki obywateli i firm, dzięki przyjętej przez Sejm ustawie o redukcji obowiązków informacyjnych - poinformował wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak.

Uchwalona 19 sierpnia ustawa wprowadza między innymi wprowadza ogólne interpretacje podatkowe, likwiduje obowiązki wystawiania niektórych druków czy konieczność publikacji sprawozdań finansowych.

Kasprzak podkreślił, że jeden z najważniejszych zapisów w tzw. drugiej ustawie deregulacyjnej dotyczy możliwości zwolnień z akcyzy na węgiel i koks.

_ - To zapis, który wszedł do ustawy w ostatniej chwili. Od pierwszego stycznia 2012 r. musielibyśmy płacić dodatkowo 35 zł więcej do każdej tony węgla. Do tej pory Polska była, bowiem w okresie przejściowym i była zwolniona z akcyzy. Niestety, okres przejściowy kończy się w tym roku, oznaczałoby to, że m.in. cała energetyka musiałaby doliczać 35 zł do tony węgla. W ślad za tym wzrosłyby ceny energii elektrycznej i ciepła _ - dodał Kasprzak na konferencji prasowej w Rzeszowie.

Zaznaczył, że problemem akcyzy na węgiel i koks powinien zająć się wcześniej minister finansów. - _ Nie wiem, dlaczego tego nie zrobił, ale zapewne liczył, że dzięki akcyzie dodatkowo wpłynie do budżetu 1 mld zł więcej, ale nie wolno w ten sposób szukać przychodów _ - mówił Kasprzak.

W ustawie są także zapisy dotyczące m.in. niewliczania zobowiązań z tytułu realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego do długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych. Przedsiębiorcy mają być zwolnieni z kosztownego obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w _ Monitorze Polskim B _, który zostanie zlikwidowany. Jak podkreślił, Kasprzak publikacja w Monitorze kosztowała przedsiębiorców około 100 mln zł rocznie.

Czytaj w Money.pl
- _ Ustawa skraca też okres przedawnienia - z 10 do pięciu lat - należności z tytułu składek wobec ZUS i KRUS. Ponadto ustawa wydłuża okres wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu z 31 marca do 30 września roku następnego. Wstępnie zakładaliśmy przedłużenie tego terminu tylko do końca lipca, ale zdecydowaliśmy wydłużyć ten czas do końca września. Będzie to korzystne dla obu stron: pracodawcy umożliwi lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zaplanowanie wypoczynku _ - powiedział wiceminister.

Kasprzak podkreślił, że cały proces legislacyjny tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej trwał miesiąc. - _ To naprawdę szybko. Cieszę się, że udało się ją przyjąć jeszcze w tej kadencji _ - dodał.

O pierwotnych planach rządu dowiesz się z artykułów:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rzad;wycofuje;sie;z;korzystnych;dla;firm;zmian,168,0,872616.html) Rząd wycofuje się z korzystnych dla firm zmian Z projektu tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej zniknęła większość zapowiadanych ułatwień dla przedsiębiorców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;sklada;bron;w;walce;z;biurokracja,147,0,706451.html) Rząd składa broń w walce z biurokracją Przez dwa lata pakiet deregulacyjny mający uprościć przepisy, mocno się skurczył.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)