Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Ustawa o VAT. Pierwsze zasiedlenie, likwidacja działalności, zwrot VAT i NIP na paragonie

4
Podziel się:

Ustawa o VAT określa zasady związane z funkcjonowaniem i rozliczaniem podatku od towarów i usług, czyli podatkiem VAT.

W 2018 i 2019 roku w życie weszły zmiany w ustawie VAT
W 2018 i 2019 roku w życie weszły zmiany w ustawie VAT (WP.PL)

Ustawa o VAT reguluje wszelkie kwestie związane z podatkiem VAT. Od 1 stycznia 2019 ustawodawca wprowadza kolejne zmiany w tej ustawie. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. pierwsze zasiedlenie budynków, zasady wystawiania paragonów oraz zwrotów różnicy VAT.

Co to jest pierwsze zasiedlenie?

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza modyfikację związaną ze stosowaniem zwolnienia z VAT przy dostawie budynków, budowli i ich części. Chodzi o zlikwidowanie warunku, że zasiedlenie następuje w ramach czynności, która podlega opodatkowaniu. Jest to związane z dostosowaniem przepisów do prawa unijnego.

Likwidacja działalności

Od 2018 roku podatnicy muszą składać deklaracje VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Nie można jednak w ten sposób złożyć innych dokumentów. Zmiana ustawie VAT pozwoli np. na przekazanie informacji o tym, że wykonano spis z natury przy okazji likwidacji działalności. Trzeba to będzie zrobić nie później nie w dniu złożenia deklaracji. Obecnie trzeba to zrobić razem z deklaracją.

Zwrot VAT

Modyfikacja ustawy VAT zezwoli na wprowadzenie regulacji, która spowoduje, że jeśli będzie konieczne przedłużenie terminu zwrotu pieniędzy, bo wymagać to będzie dodatkowej weryfikacji, to termin takiego przedłużenia będzie liczony od dnia doręczenia zawiadomienia.

Przy okazji dokonano doprecyzowania warunków, na jakich dokonuje się zwrotu VAT-u w terminie 25-dniowym. W takiej sytuacji podatnik będzie musiał złożyć w urzędzie skarbowym, potwierdzenie, że zapłacił wszystkie należności wynikające z tych faktur z konta, które jest zgłoszone w dokumentach identyfikacyjnych.

NIP na paragonie

W ramach nowelizacji wprowadzone będzie ograniczenie prawa do wystawienia faktury dla nabywcy, który posługuje się NIP-em, do paragonów, które potwierdzają taką transakcję. Chodzi o to, żeby wyeliminować proceder wystawiania faktur do paragonów pozostawionych przez innych klientów. Dzięki temu, że nowoczesne kasy mają możliwość umieszczenia nr NIP na paragonie, to takie kasy będą musiały wystawiać paragony z numerem NIP nabywcy.

Ustawa o VAT reguluje także zasady wystawiania faktur VAT. Faktura jest dowodem zawarcia transakcji związanej z podatkiem VAT. W związku z tym musi zawierać określone elementy.

Fakturą jest każdy dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej, który ma dane wymagane w ustawie o VAT. Faktura musi więc mieć datę wystawienia, kolejny numer, oznaczenie nabywcy i odbiorcy wraz z ich adresami, numery identyfikacji podatkowej podmiotów, a także – jeśli dokonuje się wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – dwuliterowy kod, który pozwala na identyfikację kraju, w którym rozliczany będzie przez odbiorcę podatek VAT.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
forumowicz
4 lata temu
Po pierwsze - a co ze starymi drukarkami fiskalnymi? One nie miały takiej funkcjonalności. Po drugie - to nie zostało jeszcze uchwalone a autorka twierdzi, że tak!
przedsiębiorc...
4 lata temu
Apeluję aby usunąć artykuł w całości, bardzo szkodliwa nieprawda.
przedsiębiorc...
4 lata temu
DEZINFORMACJA. Artykuł nierzetelny. Część tych zmian (a może nawet wszystkie) jest w fazie projektu i wcale nie działa od 1 stycznia 2019. Autorka powinna najpierw zadzwonić na infolinię podatkową, zamiast siać popłoch wśród przedsiębiorców. Wstyd pani Marleno!
Jarek
4 lata temu
a uproszczenie VATu? kawa z mlekiem i bez mleka z tym samym VATem ... czy to takie trudne do zmiany???